صفرشویی خودرو

دسته بندی:

آشنایی با صفرشویی خودرو

به تمیز کاری کامل اتومبیل از بالا به پایین با کمک انواع ابزارها و تجهیزات جدید و تخصصی، صفرشویی خودرو گفته می‌شود. صفرشویی خودرو با کارواش تفاوت‌های بسیاری دارد. در کارواش تنها بخش بیرونی خودرو به صورت کلی تمیز می‌شود، اما در صفرشویی خودرو تمامی قسمت‌ها به صورت کامل و دقیق تمیز و نو می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با صفرشویی خودرو و انواع آن آشنا کنیم.

صفرشویی خودرو چیست؟

در صفرشویی خودرو، تمامی بخش‌های بیرونی و درونی خودرو با بهترین مواد شوینده و ابزارها تمیز و نو می‌شود. مهمترین هدف از صفرشویی خودرو، برطرف کردن تمامی خراش یا نشانه‌های چرخان بوده که سبب می‌شود خودرو تقریبا مانند روز اول نو و جدید دیده شود.

در صفرشویی خودرو همه‌ی بخش‌ها به صورت جزئی و با دقت فراوان تمیز می‌شوند. در بسیاری از مواقع افراد دو اصطلاح صفرشویی خودرو و شستشوی خودرو را به جای یکدیگر بیان می‌کنند که برای برخی از افراد کمی گیج کننده خواهد بود. توجه داشته باشید که بین این دو اصطلاح تفاوت‌های بسیاری وجود دارد.

به صورت کلی می‌توان گفت اقداماتی که در صفرشویی خودرو صورت می‌گیرد، در مقایسه با شستشوی خودرو عمیق‌تر است. در واقع در خدمات صفرشویی خودرو، جارو زدن و تمیز کردن اولین مرحله است. در مرحله بعدی، تیم متخصص با کمک انواع تجهیزات و وسایل مخصوص و حرفه‌ای تر، به صورت عمیق خودرو را تمیز می‌کنند. در نتیجه پس از رسیدن به یک تمیزکاری عالی و دقیق، متخصصین اتومبیل از محصولات نانو به منظور بهتر و زیباتر شدن ظاهر خودرو و مراقبت از آن در برابر انواع آلودگی و آسیب‌های جدی استفاده خواهند کرد.

تمیزکاری و صفرشویی بخش داخلی خودرو

متخصصین فنی شرکت‌هایی که صفرشویی خودرو انجام می‌دهند، در تلاش‌اند تا از روش‌های مدرن و تخصصی به منظور رفع انواع آلودگی، کثیفی و لکه‌ها استفاده نمایند و همچنین تمامی قسمت‌های خودرو اعم از داشبورد، پنل درب ها، شقف ماشین، شیشه ها، کنسول، منافذ و… را با تمرکز و دقت فراوان تمیز نمایند. از شایع‌ترین خدمات متخصصین شرکت‌های فعال در زمینه صفرشویی خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جارو کشیدن و شستن تمامی کفی‌ها و بخش‌های درونی با استفاده از شامپو مخصوص
 • تمیزکاری همه‌ی بخش‌های پلاستیکی و وینیل که شامل تمامی پلاستیک‌های دارای ریشه CH:CH2 می‌شوند.
 • تمیزکاری همه‌ی دستگیره ها، سوئیچ و کلید
 • تمیزکاری کمربند، کنسول، فرمان و کمربندها
 • تمیزکاری و براق کردن شیشه‌های درونی و و سانروف
 • استفاده از پاک کننده‌های مایع با PH متعادل به منظور تمیزکاری انواع سطوح چرمی
 • تمیزکاری تمامی سطح‌ها و حفره و منافذ با کمک برس‌ها و پارچه‌های نرم، پاک کننده‌های مخصوص، کمپرسور هوا و…

صفرشویی خودرو

صفرشویی درونی اتومبیل

توجه داشته باشید که تمیزی و زیبایی بخش خارجی اتومبیل با بخش درونی آن قابل مقایسه نیست. از این رو می‌توان نتیجه گرفت که صفرشویی درونی اتومبیل نیازمند تلاش و صرف وقت بیشتر است. در صورتی که هر قسمت از داخل اتومبیل کثیف و نامرتب باشد، تمیزکاری آن نیازمند زمان بیشتری برای تمیزکاری است. در این حالت صفرشویی درونی خودرو یه کار طولانی به حساب می‌آید که فراتر از شستن عادی با آب و صابون است.

مهمترین و شایع‌ترین خدمات صفرشویی بخش‌های درونی اتومبیل عبارت است از:

 • جارو زدن

  اولین گام در فرایند صفرشویی خودرو، جارو کشیدن صندلی ها، سقف، کف خودرو و صندوق عقب است. بهترین کار این است که کفی‌های اتومبیل را بیرون بیاورید تا به صورت مجزا تمیز و جارو زده شوند. همچنین برای مکان‌هایی که جارو زدن و دسترسی به آن کمی سخت است، بهتر است از دستگاه کمپرسور استفاده شود.

 • کشیدن فرچه و استفاده از بخارشو

  از این شیوه صفرشویی خودرو اغلب جهت تمیزکاری کف خودرو و کفی‌ها استفاده می‌گردد. در این روش به منظور رفع انواع لکه‌های سخت باید از یک فرچه زبر استفاده کرد. همچنین برای آنکه بهتر تمیز شود، می‌توان از دستگاه‌های بخارشو مخصوص استفاده نمود. حتما به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از بخارشو، حتما باید مدتی صبر کرد تا کفی‌ها کاملا خشک شوند؛ زیرا خیس بودن کف خودرو باعث ایجاد قارچ و کپک می‌شود.

 • تمیزکاری شیشه‌ها

  لازم به ذکر است که در خدمات صفرشویی خودرو، از شیشه پاک کن‌های مخصوص برای تمیزکاری شیشه‌ها استفاده می‌گردد. استفاده از شیشه شوی مخصوص سبب براق‌تر شدن شیشه‌ها می‌شود و در نهایت راننده به خوبی بیرون خودرو را می‌بیند.

 • تمیز کردن بخش‌های چرمی اتومبیل

  به منظور تمیز کردن بخش‌های چرمی اتومبیل از مواد تمیز کننده مخصوص چرم و همچنین صابون‌های مخصوص به منظور شستن این قسمت‌ها استفاده می‌گردد. علاوه بر این به منظور پاک کردن قسمت‌هایی که با صابون شسته شده اند، باید از دستمال‌های مرطوب مخصوص استفاده کرد.

 • جارو زدن و پاک کردن دوباره

  توجه داشته باشد که جارو زدن دوباره اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که تمامی کثیفی‌های باقی مانده را به طور کامل از بین می‌برد. لازم به ذکر است که در این مرحله قسمت داشبورد و شیشه‌ها مجدد باید با استفاده از محلول‌های مخصوص تمیز و پاک شوند.

صفرشویی بخش‌های بیرونی خودرو

امروزه تیم‌های فعال در حوزه صفرشویی خودرو به مشتریان خود این اطمینان را می‌دهد که قادر هستند همه‌ی مواد و کثیفی‌های روغنی و چسبناک را در مدت زمان بسیار کوتاه برطرف نمایند و همچنین تمامی خراش‌های سطحی و عمیق را از بین ببرند. در واقع تکنسین‌های فعال در این زمینه از واکس‌های باکیفیت و بادوام به منظور مراقبت از روکش‌ها استفاده می‌نمایند.

رایج‌ترین خدمات صفرشویی قسمت‌های بیرونی خودرو عبارت است از:

 • صفرشویی تمامی دیواره‌های ودرو، چرخ ها، رینگ ها، درز صندوق، شیشه‌ها و شستن تمامی قسمت‌های بیرونی خودرو
 • با استفاده از برس‌های مخصوص و مواد شوینده تمامی چرخ ها، گاز انبر و مهرها به صورت کامل تمیز خواهند شد.
 • به منظور رفع تمامی لکه‌ها از روی بخش‌های زنگ زده شده خودرو از ابزارهای مخصوص استفاده می‌شود.
 • رنگ‌ها توسط حوله‌های میکروفایبر مخصوص به آسانی شسته و برطرف خواهند شد.
 • به منظور برطرف کردن تمامی خراش‌ها و اکسیداسیون از پولیش رنگ استفاده می‌شود.
 • قسمت داخلی محفظه سوخت به صورت کامل تمیز می‌شود.
 • تمامی چرخ‌ها پولیش شده و همچنین سپر خودرو آبکاری می‌شود.
 • رینگ، چرخ‌ها و سایر قطعات مربوطه کاملا شسته می‌شوند.
 • جهت مراقبت از رنگ اتومبیل از واکس‌های مخصوص استفاده می‌گردد.

صفرشویی خودرو

دلیل استفاده از دستمال میکروفایبر در خدمات صفرشویی خودرو چیست؟

هنگامی که نوبت به خشک کردن و همچنین واکس زدن اتومبیل می‌رسد، بدون شک باید از دستمال‌های میکروفایبر مخصوص استفاده شود؛ زیرا بسیاری از دستمال‌ها تمامی گرد و غبار و سایر کثیفی‌ها را به خود جذب کرده و از طرفی برخی از دستمال‌های زبر و بر روی سطوح مختلف خودرو خط و خش می‌اندازند.

از این رو به منظور پولیش کردن سطوح روی اتومبیل، بخش‌های فلزی، شیشه ها، چرخ‌های کرومی و… باید از دستمال‌های میکروفایبر مخصوص استفاده شود. البته این دستمال‌های میکروفایبر برای دیگر سطوح درونی خودرو مانند بخش‌های چرمی، وینیلی، فلزی، چوبی، پلاستیکی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از خصوصیات دستمال‌های میکروفایبر می‌توان به بدون لبه و حاشیه بودن اشاره کرد که این خصوصیت مانع از ایجاد انواع خراش بر روی سطوح اتومبیل می‌شود. علاوه بر این این دستمال‌ها بافت طولانی‌تر دارند که جهت پولیش دادن بسیار کاربردی و مناسب هستند و قسمت دیگر آن که دارای بافت کوتاه‌تری است، جهت رفع لکه‌ها استفاده می‌شود.

مهمترین دلیل اهمیت صفرشویی اتومبیل چیست؟

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم، در کارواش تنها یک شست و شوی معمولی بر روی خودرو انجام می‌شود. در حالی که در صفرشویی خودرو از ماشین مدت زمان بیشتری مراقبت می‌شود. و در نتیجه خودرو نسبت به قبل ظاهر زیباتری به دست می‌آورد، بوی بهتر می‌دهد و از همه مهمتر سبب افزایش طول عمر آن می‌شود.

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب