نمره منفی گواهینامه

دسته بندی:

همه چیز درباره نمره منفی گواهینامه

ممکن است شما یا حتی یکی از اعضای خانواده و دوستانتان بدون دقت و با حواس پرتی رانندگی کرده باشید و حداقل برای یک بار نمره منفی گواهینامه نیز به علت تخلف در رانندگی دریافت کرده باشید. از این رو شما به عنوان یک راننده می‌بایست کاملا ایمن رانندگی نمایید و همچنین از تمامی تخلفاتی که منجر به دریافت نمره منفی گواهینامه نیز می‌شود، آگاهی‌های لازم را به دست آورید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی مباحث مرتبط به نمره منفی گواهینامه آشنا کنیم.

 

انواع جرایم و تخلفات رانندگی

جریمه مربوط به نمره منفی گواهینامه از جمله تخلفات رانندگی به شمار می‌رود که منجر به زیر پا گذاشتن قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی می‌شود. این جریمه‌ها اغلب در چارچوب یک امتیاز منفی در مجموعه راهنمایی و رانندگی برای گواهینامه شخص مورد نظر یادداشت می‌گردد. مهمترین علت استفاده از جریمه نمره منفی گواهینامه توسط راهنمایی و رانندگی برای رانندگان، مجازات و آگاه کردن آن‌ها از خلاف خود است؛ زیرا این افراد به جریمه‌های نقدی توجهی نکرده و این نوع جریمه برای آن‌ها مهم نیست.
توجه داشته باشید هر بخش از امتیاز منفی با بخش تعیین شده‌ای از عواقب و پیامدهای جدی همراه است. بدانید که این مدل جریمه‌ها برای وسایل نقلیه کاربردی نداشته و تنها مخصوص رانندگان است. رعایت بیشتر قوانین در زمان رانندگی توسط رانندگان و مخاطبان ترافیک مهمترین دلیل استفاده از این نوع جریمه‌ها است.
مهمترین جرایم رانندگی عبارت‌اند از:

 • جریمه مادی یا پولی رانندگی
 • جرایم مربوط به گرفتن و توقیف وسیله نقلیه
 • جریمه نمره منفی مربوط به رانندگی

 

همه چیز درباره نمره منفی گواهینامه

به صورت کلی اکثر رانندگان بر این مسئله آگاهی هستند که تقریبا ۸۲٪ از تصادف‌ها در جاده به علت سبقت‌های غیر مجاز، رانندگی با سرعت بالا در مکان‌های مختلف است. نداشتن دقت و توجه کافی به رانندگی خود، استفاده از تلفن همراه در زمان رانندگی، عدم کنترل درست و مناسب خودرو به علت‌های متعدد از جمله کمبود خواب و… سبب وارد شدن خسارت‌های بسیاری به شما و خودرویتان می‌شود. در این زمان علاوه بر اینکه خودرو به علت انجام خلاف‌های ذکر شده، جریمه می‌شود، برای شخص راننده نیز نمره منفی گواهینامه در نظر گرفته می‌شود.
بد نیست بدانید که نمره منفی گواهینامه در واقع مانند یک اهرم بسیار سخت عمل می‌کند؛ زیرا سبب شده که رانندگان و دیگر افراد ترافیک توجه بیشتری به رعایت قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی داشته باشند. از دیگر نکات مهمی که در رابطه با نمره منفی گواهینامه باید بدانید این است که این نمره منفی برای همه‌ی خلاف‌ها لحاظ نمی‌شود. با توجه به قانون این نمره منفی تنها برای ۲۰ مورد از خلاف‌های مهم که منجر به ایجاد حادثه و خطر می‌شود، استفاده می‌گردد.
بدانید که گواهینامه یک شخص پس از گرفتن ۳۰ امتیاز منفی، توقیف شده و پس از گذشت زمان مشخص شده، راننده باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت نماید تا گواهینامه او دوباره مسترد شود. قانون مربوط به گرفتن ۳۰ امتیاز منفی و به همراه آن توقیف گواهینامه نخستین مرحله از انجام قانون نمره منفی گواهینامه به شمار می‌رود. در مراحل دیگر پس از کسب ۲۵ امتیاز منفی، گواهینامه راننده برای مدت زمان ۶ ماه توقیف و بعد از پرداخت کردن جریمه درخواست شده، گواهینامه دوباره به شخص بازگردانده می‌شود. در صورتی که در این زمان راننده متخلف نیز همچنان به تخلفات خود ادامه دهد، پس از کسب ۲۰ امتیاز نمره منفی، گواهینامه او به مدت یک سال باطل شده و راننده مورد نظر نمی‌تواند به مدت ۱۲ ماه رانندگی نماید و پس از گذشت این زمان می‌بایست برای دریافت مجدد گواهینامه به آموزشگاه رانندگی مراجعه و ثبت نام نماید و مراحل را از ابتدا طی کند.

 

ثبت نمره منفی گواهینامه به چه صورت انجام می‌شود؟

ثبت نمره منفی گواهی نامه از طریق وارد نموده شماره گواهینامه مورد نظر در سیستم به واسطه پلیس راهور صورت می‌گیرد. در صورتی که خلاف و مورد نظر با راه دوربین جاده‌ای ثبت گردد، پلاک خودرو مربوطه به سامانه وارد شده و راننده‌ای که پلاک به نام او است، نمره منفی ثبت می‌گردد. لازم است بدانید که قانون کشور ایران، بیان می‌کند که این مسئولیت بر عهده دارنده خودرو است. با این وجود در صورتی که صاحب خودرو قادر باشد که به قانون اثبات نماید که هنگام انجام تخلف و ثبت توسط پلیس راهور یا از طریق دوربین، خود راننده نبوده، این امکان را دارد که به واحد اجرائی راهنمایی و رانندگی برود و نمره منفی ثبت شده را به شخصی که تخلف را انجام داده، منتقل نماید.

 

چگونه می‌توان نمره منفی گواهینامه را پاک کرد؟

به همان شکل که نمره منفی گواهینامه ثبت و وارد شده و سپس قواعد و اصول مربوط به آن توسط راهنمایی و رانندگی اجرا می‌گردد، یک قانون در رابطه با پاک کردن نمره منفی گواهینامه نیز به وجود آمده است. در صورتی که یک راننده برای مدت زمان ۶ ماه هیچ خلاف و جرمی که منجر به خطر و حادثه شود را انجام ندهد و نمره منفی را دریافت نکند، همه‌ی نمرات منفی سابق او پاک می‌شود. علاوه بر این در صورتی که گواهینامه یک راننده به مدت دو بار به علت دربافت نمره منفی ضبط شده باشد و در مرحله باطل شدن قرار بگیرد و به همراه آن برای ۱۲ ماه مرتکب هیچ تخلف جرمی نشده باشد، نمره منفی گواهینامه این راننده از بین می‌رود. در نهایت لازم است بدانید که نحوه از بین رفتن نمره منفی گواهینامه به طور اتوماتیک انجام می‌شود.

 

انواع خلاف‌هایی که نمره منفی به آن تعلق می‌گیرد، چیست؟

همانطور که در قسمت قبل ذکر شد، نمره منفی گواهینامه تنها ۲۰ خلاف حادثه ساز را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • انجام انواع حرکت‌های نمایشی

  دور زدن‌های سریع و بدون توقف و تک چرخ زدن انواع موتور سوارها که برای وسیله نقلیه شخصی دارای ۸ نمره منفی و برای وسایل عمومی و سنگین دارای ۱۰ نمره منفی است.

 • رانندگی با سرعت غیرمجاز ۱

  تجاوز از سرعت مشخص شده بیشتر از ۵۰ کیلومتر برای وسیله‌های نقلیه شخصی ۱۰ نمره منفی و همچنین برای انواع وسیله نقلیه‌های سنگین و غیر شخصی نیز ۱۵ نمره منفی دارد.

 • رانندگی با سرعت غیر مجاز ۲

  رانندگی با سرعت غیر مجاز میان ۳۰ الی ۵۰ کیلومتر برای وسایل نقلیه شخصی دارای ۵ نمره منفی بوده و برای وسایل نقلیه سنگین و غیر شخصی نیز ۱۰ نمره منفی ثبت می‌شود.

 • سبقت‌های غیرقانونی

  سبقت‌های غیرمجاز و غیرقانونی در جاده‌های دو طرفه برای وسایل نقلیه شخصی دارای ۵ نمره منفی است و برای وسایل نقلیه عمومی و سنگین نیر ۱۰ نمره منفی دارد.

 • رد شدن از چراغ قرمز

  رد شدن از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی برای خودروها و وسایل نقلیه شخصی ۵۰ نمره منفی دارد و همچنین برای انواع وسایل نقلیه عمومی و سنگین نیز دارای ۱۰ نمره منفی است.

 • انجام انواع حرکت‌های مارپیچ

  انجام این حرکت‌های خطرناک و غیر قانونی برای وسایل شخصی دارای ۲ نمره منفی است و همچنین برای وسایل نقلیه غیر شخصی و سنگین نیز ۵ نمره منفی دارد.

 • رانندگی در وضعیت جسمی نامناسب

  رانندگی در زمان مست بودن و یا زمانی که انواع قرص و داروهای روانگردان مصرف شده، برای وسایل نقلیه شخصی ۱۰ نمره منفی و برای دیگر وسایل نقلیه دارای ۲۰ نمره منفی است.

 • رانندگی با دنده عقب در مسیرهای ممنوعه

  همانطور که می‌دانید حرکت با دنده عقب در آزادراه و بزرگراه‌ها نیز برای خودرو و سایر وسایل نقلیه شخصی ۵ نمره منفی دارد و همچنین برای دیگر خودروها نیز دارای ۷ نمره منفی است.

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب