اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

تعمیرات گیربکس خودرو

به آسانی به صدها تعمیرکار جهت تعمیرات گیربکس خودرو از طریق رخش در منطقه خود دسترسی داشته باشید .قیمت و کیفیت خدمات آن ها را مقایسه کنید .آنلاین وقت رزو کنید و تعمیرات خود را به آن ها بسپارید .

تعمیرات گیربکس اتوماتیک خودرو

گیربکس‌ها دارای انواع مختلفی هستند که از جدید‌ترین و بهترین آن‌ها می‌توان گیربکس‌های اتوماتیک را نام برد. گیربکس‌های اتوماتیک در مقایسه با گیربکس‌های دنده‌ای حساس‌تر بوده و اگر به درستی و روی اصول استفاده نشود، امکان دارد که به استهلاک بسیار زیادی دچار شوند.مشکلات بسیاری برای گیربکس‌های اتوماتیک به وجود می‌آید که نسبت به گیربکس‌های دنده‌ای متفاوت‌تر هستند و جهت برطرف کردن آن‌ها به مهارت و تخصص بالایی نیاز است. از رایج‌ترین مشکلات گیربکس‌های دنده‌ای می‌توان به‌عدم تعویض دنده، تقه زدن، گاز هرز خوردن و ورود به شرایط اضطراری اشاره کرد. خوب است بدانید که تعمیر گیربکس‌های اتوماتیک حتما توسط یک فرد متخصص و باتجربه انجام شود. در صورتی‌که خود و یا فردی که از تخصص و مهارت کافی در این زمینه برخوردار نباشد، اقدام به تعمیر گیربکس اتوماتیک کند، آسیب‌ها و صدمات جدی و جبران ناپذیری به سایر قسمت‌های این قطعه وارد می‌شود.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با شایع‌ترین مشکلات گیربکس‌ها و همچنین صفر تا صد مراحل تعمیر گیربکس اتوماتیک آشنا کنیم. از جمله قطعات و تجهیزات مصرفی خودرو که در گیربکس‌های دنده‌ای به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، دیسک و صفحه است. این دو وسیله در گیربکس‌های اتوماتیک وجود ندارد و دلیل آن وجود مکانیزم‌های متفاوت در این نوع گیربکس‌ها است. وجود همین مکانیزم گوناگون سبب شده است تا خرابی‌های ایجاد شده برای این دو گیربکس نیز با یکدیگر متفاوت باشند.

خوب است بدانید که در برخی از مواقع جهت تعمیرات گیربکس، روغن آن نیز تعویض می‌شود. انواع مختلفی از روغن‌های گیربکس اتوماتیک در بازار یافت می‌شود که هر یک از آن‌ها مشخصات، استاندارد و گرانروی‌های مخصوص به خود را دارند. از معروف‌ترین این روغن‌ها می‌توان روغن ۷۵W۸۰.۷۵W۹۰، AFT، AL4، GL5، MTF، ۸۵W۹۰ و… را نام برد.

تعمیرات گیربکس ماشین

توجه داشته باشید که میزان کیفیت قطعات بر روی میزان استهلاک گیربکس تاثیر مستقیم دارد. برای مثال، بیشترین میزان خرابی و آسیب اغلب برای گیربکس‌های اتومبیل‌های قدیمی و ایرانی اعم از خودرو ۲۰۶ اتوماتیک است. ماشین‌های چینی نسبت به گیربکس‌های خودرو‌های ایرانی دارای خرابی کمتری هستند که علاوه‌بر این، میزان همین خرابی‌ها در گیربکس‌های خودروهای کره‌ای بسیار کمتر مشاهده خواهد شد.

کمترین مقدار خرابی گیربکس‌ها نیز برای اتومبیل‌های ژاپنی و اروپایی است. از جمله شایع‌ترین مشکلاتی که برای اتومبیل‌هایی با گیربکس اتوماتیک ایجاد می‌شود، شناسایی نشدن حالت P و نگه داشتن اتومبیل است. در صورتی‌که این مشکل ایجاد شد، عوامل بسیاری باید مورد بررسی قرار بگیرند که البته شایع‌ترین علت جهت ایجاد این مسئله، سلکتور گیربکس است. به منظور برطرف کردن این مشکل می‌بایست قطعه مورد نظر با نمونه اورجینال و سالم آن عوض شود.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

تعمیرات گیربکس دستی خودرو

در صورتی‌که مشکلاتی در گیربکس وجود داشته باشد، سبب حرکت نکردن صحیح خودرو خواهد شد. این قطعه قابلیت دارد تا سبب خراب شدن قطعات دیگر خودرو نیز شود. در کشور ایران تعمیر گیربکس دستی باید توسط تعمیرکارانی انجام شود که در تعمیرگاه خود تمامی تجهیزات و قطعات مورد نیاز و مربوطه را دارند تا مشکلات مربوط به این قطعه در اولین فرصت برطرف شود.در کشور ایران گیربکس‌سازی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و جهت طراحی و ساخت این قطعه، هزینه‌های بسیاری پرداخت می‌شود. هر کدام از قطعات مورد نیازی که در یک گیربکس استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌بایست تمامی استاندارد‌های لازم را داشته باشد تا عالی‌ترین میزان شتاب برای اتومبیل ایجاد شود.

تعمیرات گیربکس ماشین

در برخی مواقع ممکن است که شتاب خودرو کاهش یابد و در زمان تعویض دنده نیز کلاچ به صورت کامل آزاد نشود. کاهش شتاب خودرو از جمله دلایلی است که نشان می‌دهد گیربکس اتومبیل شما به تعمیر فوری نیاز دارد. در این شرایط شما باید در اسرع وقت به یک تعمیرکار حرفه‌ای مراجعه کنید تا سیستم خودرو مورد چک و بررسی قرار بگیرد. در این وضعیت قطعه کلاچ به درستی کار نکرده و حتما باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد.

به منظور روانکاری قطعات مختلفی که در گیربکس وجود دارند، به روغن مخصوص نیاز است. در صورتی‌که در قسمت زیری خودرو خود یک روغن نارنجی رنگ دیدید، بدانید که این مایع از قسمت گیربکس خودرو شما ریخته است و حتما در اولین فرصت آن را تعمیر کنید. در این شرایط، تعمیرکار ابتدا باید محل نشتی را پیدا کرده و سپس نسبت به برطرف کردن آن اقدام کند. همچنین سطح روغن گیربکس نیز از اهمیت زیادی برخوردار بوده؛ زیرا عدم وجود آن سبب ایجاد مشکلاتی برای قسمت‌های مختلف گیربکس می‌شود. توجه کنید که روانکاری بخش‌های گوناگون با استفاده از این روغن انجام می‌شود و تبخیری در آن رخ نمی دهد.

 

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات مکانیک خودرو ،  تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر خدمات می باشد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

بررسی گیربکس دستی و خرابی رایج در آن

اولین سیستم جعبه دنده‌ای که در صنعت خودروسازی جهان طراحی و تولید شد، گیربکس‌های دستی هستند. با گذشت زمان پیشرفت‌های قابل توجهی در نحوه تولید این گیربکس‌ها به وجود آمد و سبب شد تا از فولاد و چدن برای ساخت جنس آن‌ها استفاده شود.امروزه گیربکس‌ها به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم‌بندی شده‌اند. اغلب در گیربکس‌های دستی، تعویض دنده با کمک دسته دنده و کلاچ صورت می‌گیرد که بخشی از سیستم هیدرولیک اتومبیل به شمار می‌رود. به منظور جلوگیری از وارد شدن انواع ضربه‌ها به قطعات و سایر اجزای گیربکس دستی، باید از روغن مخصوص گیربکس آن را چرب و روغن کاری کرد.

چرب کردن اجزای گوناگون گیربکس دستی سبب افزایش طول عمر آن شده و همچنین مانع سایش قطعات گیربکس نیز می‌شود. خوب است بدانید که گیربکس‌های دستی از کارایی خوبی برخوردار بوده و در صورتی‌که به طور منظم به آن‌ها رسیدگی شود، خیلی سریع و به راحتی خراب نخواهند شد.از ساده‌ترین گیربکس‌های اتومبیل‌ها، می‌توان گیربکس‌های دستی را نام برد. در این گیربکس‌ها برق به کلاچ ارسال می‌شود و راننده به طور دستی قادر است با آن فعالیت کند. علاوه‌بر این به طور دستی می‌توانند از دستی دنده استفاده کرده و دنده مورد نیاز را انتخاب کنند.

تعمیرات گیربکس دستی

عوض کردن دستی دنده به راننده اتومبیل این امکان را فراهم می‌کند که کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشد. بسیاری از افراد که علاقه زیادی به خودرو دارند، گیربکس‌های دستی را به گیربکس‌های اتوماتیک ترجیح می‌دهند که دلیل اصلی این امر هیجان بسیار زیاد در زمان رانندگی و راهی برای سرگرمی و لذت بردن از رانندگی کردن است.خوب است بدانید که گیربکس دستی خودرو، قابلیت دارد تا سرعت وسیله نقلیه را تا حد زیادی کنترل کرده و همچنین نیروی مورد نیاز را به چرخ‌ها هدایت کند، در صورتی‌که امکان دارد این قطعه به علت‌های بسیاری که در ادامه ذکر خواهیم کرد، دچار مشکل و آسیب‌های جدی شود.

در صورتی‌که سرعت اتومبیل شما با دنده انتخاب شده به خودرو، هماهنگ و متناسب نباشد و یا از یک دنده معکوس استفاده شود، آسیب‌های جدی به گیربکس دستی وارد می‌شود. یکی دیگر از دلایل تعمیر گیربکس، قرار دادن پای خود بر روی کلاچ برای مدت طولانی و نداشتن دلیل قانع کننده برای انجام این کار است که سبب خراب شدن گیربکس و نیاز آن به تعمیر می‌شود.روغن جعبه دنده یا گیربکس بر روی کارکرد گیربکس تاثیر مستقیمی دارد و از این‌رو اگر میزان روغن از حد مشخص شده کمتر شده و یا اصل و بی‌کیفیت باشد، گیربکس دچار آسیب جدی خواهد شد. و دلیل آخر دنده ساییده شده و خورده شده نیز سبب وارد شدن آسیب‌های بسیاری به گیربکس می‌شود

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

بررسی گیربکس اتوماتیک و خرابی رایج در آن

توجه داشته باشید که گیربکس اتوماتیک اتومبیل شما در واقع یک سیستم مهم و حیاتی در ماشین به شمار می‌رود و جهت مطمئن شدن از کارکرد صحیح در طولانی مدت به مراقبت‌های جدی و توجه مناسب نیاز دارد. نکات بسیاری در رابطه با گیربکس‌های اتوماتیک وجود دارد که از جالب‌ترین آن‌ها این است که به جای تعویض دنده به شکل دستی، سیستم کار مربوطه را برای شما انجام داده و لازم نیست شما کاری انجام دهید.توجه کنید که گیربکس اتوماتیک وسیله نقلیه شما دارای یک سیستم بسیار پیچیده کامپیوتری و مکانیکی است. از این رو تعمیر گیربکس اتوماتیک نسبت به تعمیر موتور خودرو، بسیار گران و پرهزینه‌تر است که با توجه به مدل ماشین قیمت‌های متفاوتی دارد.

در نهایت اگر یکی از علائم ذکر شده زیر را در خودرو خود مشاهده کردید، حتما آن را بررسی کرده و جهت تعمیر به تعمیرگاه مراجعه نمایید و از آن غفلت نکنید؛ زیرا سبب ایجاد مشکلات جدی‌تر می‌شود که باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید.

  • ایجاد مشکل در زمان تعویض دنده

اشکال در زمان تعویض دنده از رایج‌ترین مشکلات گیربکس‌های اتوماتیک است. در صورتی‌که خودرو از عوض کردن دنده جلوگیری کند و یا عوض کردن دنده به سختی انجام می‌شود، بدون شک گیربکس خودرو دچار مشکل جدی شده است. علاوه‌بر این کاهش حجم روغن گیربکس یا مصرف روغن گیربکس غیراستاندارد و نامناسب، دلیلی دیگر جهت امتناع خودرو از تعویض دنده است.

  • افزایش حرارت بیش از اندازه در گیربکس

از مشکلات شایع گیربکس‌های اتوماتیک، افزایش حرارت زیاد در آن است که می‌بایست هر چه سریع‌تر مورد بررسی قرار بگیرد. از مهمترین دلایل ایجاد این مشکل، سوختگی، کثیفی وعدم وجود روغن در گیربکس اتوماتیک است. توجه کنید که وجود روغن گیربکس در گیربکس اتوماتیک امری ضروری است که در نهایت کارکرد صحیح گیربکس، وابسته به آن است. اگر گیربکس بیش از اندازه داغ شد و شما علائم دیگری را مشاهده کردید، نسبت به تعویض روغن گیربکس در اولین فرصت اقدام کنید.

  • پایین بودن میزان سطح روغن

گیربکس اتوماتیک جهت عملکرد مناسب و درست خود نیازمند مقدار مشخصی از روغن است. در صورتی که میزان مناسب روغن از حد مجاز کاهش یابد، مشکلات بسیاری برای اتومبیل شما ایجاد می‌شود. مشکل در زمان عوض کردن دنده، تکان، لغزش و گرم شدن بیش از اندازه گیربکس را می‌توان از جمله مشکلاتی دانست که به دلیل کاهش سطح روغن گیربکس رخ می‌دهد. همچنین در بسیاری از مواقع وجود نشتی در گیربکس مهمترین علت کاهش میزان سطح روغن گیربکس است.

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

  • لغزش گیربکس یا سر خوردن آن

لغزش گیربکس را می‌توان از دیگر دلایل رایج که سبب ایجاد مشکل در گیربکس اتوماتیک می‌شود، دانست. زمانی که فشار بر روی پدال گاز زیاد است اما میزان شتاب خودرو افزایش پیدا نکند و یا موتور با سرعت زیاد بچرخد، لغزش گیربکس رخ می‌دهد. استفاده از روغن نامناسب و ناکارآمد، دنده‌های معیوب و فرسوده، سیم پیچ استوانه‌ای معیوب، روغن گیربکس غیراستاندارد و… را می‌توان از دیگر علت‌های لغزش گیربکس دانست. لغزش گیربکس آسیب‌های جدی به همراه دارد که فرسوده شدن سریع کلاج از مهمترین آن‌ها به شمار می‌رود. اگر کلاج دچار فرسایش شود، حتما آن را تعویض کنید.

  • نشت روغن از گیربکس

در بسیاری از مواقع، ایجاد شکاف در گیربکس باعث نشت روغن از آن قسمت می‌شود. محل نشت روغن شامل تشتک روغن، واشرها، کابل‌های هم محور، واشر‌های معیوب و… می‌شوند که در این حالت حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید. اگر نشت روغن در کمترین فرصت رفع نشد، سبب کاهش سطح روغن گیربکس می‌شود.

  • تغییر رنگ در روغن گیربکس

تغییر رنگ روغن گیربکس از دیگر مشکلات شایع گیربکس اتوماتیک است. روغن گیربکس اغلب جهت راه اندازی تسمه‌ها و کلاج برای تغییر دادن دنده استفاده می‌شود. دارندگان خودرو توجه داشته باشند که روغن گیربکس را حتما یکبار در ماه چک کرده و در صورت لزوم آن را تعویض نمایند. رنگ روغن گیربکس به صورت عادی صورتی و شفاف است. در صورتی‌که روغن ناکارآمد و سوخته، قهوه‌ای یا سیاه رنگ است. همچنین بوی سوختگی روغن را می‌توان از دیگر علائم زمان عوض کردن روغن گیربکس است.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

تعمیرات گیربکس خودرو خود را به چه کسی بسپاریم؟

تعمیرات گیربکس خودرو اعم از دستی و اتوماتیک باید توسط شرکت‌ها و تعمیرکاران معتبر، متخصص و ماهر انجام شود. توجه کنید که این قطعه از مهمترین قطعات موجود در خودرو بوده و بخشی از سیستم حرکت خودرو محسوب می‌شود.

بدون شک شما باید جهت تعمیر تمامی قطعات اتومبیل خود از جمله گیربکس‌های آن، با تعمیرکاران حرفه‌ای مشورت کنید و خودرو خود را جهت تعمیر به آن‌ها بسپارید. تعمیرکار اتومبیل می‌بایست از مهارت لازم جهت یافتن عیب اتومبیل شما برخوردار باشد و علاوه‌بر این سرعت عمل بالایی داشته و به شما جهت برطرف کردن مشکلات ایجاد شده در کمترین زمان کمک فراوانی نماید.

تعمیرات گیربکس اتوماتیک

به هیچ عنوان خودتان نسبت به تعمیر و تعویض این قطعه اقدام نکنید؛ زیرا احتمال دارد صدمات جبران ناپذیری به خودرو شما وارد شود و مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی خواهید شد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو