تنظیم برق خودرو

به آسانی به صدها تعمیرکار جهت تنظیم و تعمیرات سرسیلندر خودرو از طریق اپلیکیشن رخش در منطقه خود دسترسی داشته باشید .قیمت و کیفیت خدمات آن ها را مقایسه کنید .آنلاین وقت رزو کنید و تعمیرات خود را به آن ها بسپارید.

تعمیرکار فعال در اپلیکیشن : 116 نفر

قیمت و کیفیت تعمیرکاران ما را مقایسه کنید و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

 • نصب اپلکیشن رخش

  به آسانی و با چند کلیک اپلیکیشن رخش را رایگان نصب کنید

 • انتخاب تعمیرگاه

  در اپلیکیشن رخش به صد ها تعمیرگاه دسترسی داشته باشید و قیمت و کیفیت آنها را مقایسه کنید

 • رزو آنلاین نوبت تعمیر

  آنلاین نوبت تعمیر از تعمیرگاه مدنظر خود رزرو کنید

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

بهترین زمان برای تنظیم موتور ماشین

بهترین زمان جهت تنظیم موتور ماشین، هنگامی است که شما با یک اشکال و علائم مربوط به وجود ایراد در موتور خودرو مواجه شوید. در ادامه این مطلب مهمترین دلایل نیاز موتور خودرو به تنظیم و علائم آن را ذکر خواهیم کرد، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تنظیم موتور ماشین

 

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

هزینه تنظیم موتور خودرو چقدر است؟

مهمترین سوالی که قبل از مراجعه رانندگان به تعمیرگاه جهت تنظیم موتور خودرو خود، پیش می‌آید، مقدار هزینه تنظیم موتور ماشین است. در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که هزینه موتور خودرو تحت تاثیر پارامتر‌های بسیاری از جمله: نوع و مدل خودرو، میزان تخصص و دانش تعمیرکار و مدت زمان صرف شده جهت تعمیر، تعداد قطعات تعویض یا تعمیر شده و… قرار دارد. از این‌رو نمی‌توان یک هزینه ثابت برای تنظیم موتور تمامی خودرو‌ها ذکر کرد. شما می‌توانید جهت اطلاع دقیق از هزینه تنظیم موتور به سایت‌های معتبر که به صورت آنلاین خدمات رسانی می‌کنند مراجعه نمایید و یا از طریق تماس تلفنی از قیمت دقیق آن مطلع شوید.

تنظیم موتور ماشین

 

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات مکانیک خودرو ،  تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر خدمات می باشد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

تنظیم موتور خودرو چیست؟

به مجموعه اقداماتی که سبب کامل‌تر شدن احتراق ماشین و در نهایت افزایش میزان بازدهی و کاهش راندمان پیشرانه ماشین می‌شود، تنظیم موتور و یا تون آپ می‌گویند. توجه داشته باشید که یک تنظیم موتور خوب، می‌بایست به تنظیم موتور پنج گاز مجهز باشد. تنظیم موتور ماشین از جمله کار‌های مهمی است که اغلب جهت جلوگیری از ساییدگی و فرسودگی قطعات و از دست رفتن کارکرد اصلی، به هم ریخته شدن تنظیمات مربوط به برق خودرو و… صورت می‌گیرد.

 

تنظیم موتور خودرو

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

علائم نیاز خودرو به تنظیم موتور

زمانی که موتور خودرو دچار مشکل شده و نیاز به تنظیم فوری داشته باشد، با علائمی خود را نشان می‌دهد که در صورت روبرو شدن با هر یک از این علائم باید جهت تنظیم موتور اقدام کنید.

شایع‌ترین علائم نیاز خودرو به تنظیم موتور عبارت است از:

 • مصرف سوخت نامناسب

  زمانی که ماشین شما همان مسافت قبلی را طی می‌کند و شما حس می‌کنید که مقدار مصرف بنزین آن افزایش پیدا کرده است، امکان دارد که اتومبیل شما در مصرف سوخت با مشکلاتی روبرو شده باشد. جهت یافتن مشکل ایجاد شده، باید با استفاده از یک گالن سوخت مسافت کمتری را رانندگی کنید.
  کاهش ناگهانی و زیاد درجه بنزین در مسافت‌های مشخص شده برای هر واحد سوخت، نشان‌دهنده کارکرد نامناسب ماشین است. از مهمترین عواملی که سبب بروز این مشکل می‌شود، می‌توان به عدم فشار باد مناسب چرخ‌های خودرو، فرارسیدن زمان مناسب جهت تنظیم ماشین، گیر کردن قطعه‌ای از سیستم ترمز و… اشاره کرد. شما می‌توانید با چک کردن مقدار مصرف سوخت ماشین خود، قبل از بروز هر نوع مشکلی از وضعیت سیستم مورد نظر مطلع شوید.

تنظیم موتور خودرو

 • استارت خوردن بد خودرو

  در صورتی‌که صبح اول وقت جهت روشن کردن ماشین خود باید به طور مکرر استارت می‌زنید و خودرو روشن نمی‌شود، بدون شک عواملی سبب بروز این مشکل شده‌اند که از شایع‌ترین آنها وجود نقص در سیستم استارت، ضعیف بودن باتری و… است که باید مورد بررسی کامل قرار بگیرند.

 • چراغ‌های اخطار

  طراحی و نصب چراغ‌های اخطار بر روی داشبورد ماشین با هدف خاصی انجام شده است که هنگام روشن شدن ماشین، چراغ‌های اخطار نیز روشن می‌شوند، البته در بعضی مواقع به دلیل وجود مشکل در سیستم ماشین یا قطعات آن این چراغ‌ها دائما روشن بوده و خاموش نمی‌شوند. اگر با حرکت کردن ماشین، این چراغ‌ها همچنان روشن هستند، خودرو دچار مشکل است و باید نسبت به رفع آن هر چه سریع‌تر اقدام نمایید.
  خوب است بدانید که روشن شدن چراغ‌های اخطار ماشین به دلایل بسیار ساده‌ای نیز رخ می‌دهد که سوختن لامپ چراغ‌های عقب و دیگر دلایل جدی مانند وجود مشکل در سیستم انتقال سوخت از جمله آنها است. برای آنکه از ایجاد مشکلات بیشتر و بزرگتر و همچنین هزینه‌بر، بهتر است که در اسرع وقت جهت مشخص شدن مشکل ایجاد شده و رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

 • ریپ زدن ماشین

  همچنین توجه داشته باشید که ریپ زدن ناگهانی ماشین شما در زمان گاز دادن یا دیگر موارد مشابه، بسیار خطرناک بوده و بدون شک وجود یک عیب سبب ایجاد این مشکل شده است. همچنین کثیف بودن شمع‌ها و ایجاد گرفتگی در فیلتر سوخت نیز از دیگر دلایل ریپ زدن خودرو محسوب می‌شود.
  خوب است بدانید که طراحی و ساخت موتور‌های خودرو طوری است که در بزرگراه‌ها و مدت زمان زیاد، می‌توانند کارکرد مناسب و مطمئنی از خود نشان دهند.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

اهمیت تنظیم موتور خودرو چیست؟

تنظیم موتور خودرو از اقدامات مهم برای تمامی اتومبیل‌ها محسوب می‌شود، که دارای اهمیت و مزایای فراوانی است. تنظیم شدن موتور خودرو دلایل گوناگونی دارد که فرسوده شدن قطعات موتور خودرو، ایجاد مشکل در سیستم برق رسانی و سنسور‌های خودرو، عملکرد نادرست و نامناسب دریچه گاز و پمپ بنزین از اصلی‌ترین دلایل نیاز موتور خودرو به تنظیم است.
توجه داشته باشید که در بسیاری از مواقع عدم تنظیم بودن موتور خودرو سبب شده تا بدنه ماشین دچار لرزش‌های خفیف و شدید یا خاموش شدن ناگهانی ماشین و بد روشن شدن آن شود که در این حالت بهترین راه مراجعه به یک تعمیرکار حرفه‌ای است.
مهمترین اهمیت تنظیم موتور خودرو عبارت است از:

 

تنظیم موتور خودرو

 • افزایش طول عمر موتور ماشین
 • افزایش دوام و عمر مفید قطعات ماشین اعم از قطعات الکترونیکی و مکانیکی
 • کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات ماشین
 • کاهش میزان مصرف بنزین ماشین
 • عملکرد بهتر و سریع‌تر موتور خودرو
 • افزایش قابل توجه میزان شتاب ماشین در حد عالی
 • کاهش بسیار زیاد دمای موتور
 • کاهش مقدار آلاینده‌های خروجی از اگزوز
 • از بین رفتن صدای اضافه موتور ماشین
 • احتراق کامل و مناسب ماشین هنگام استارت زدن
خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

تنظیم موتور خودرو شامل چه مراحلی است؟

تنظیم موتور خودرو شامل فرایند و مراحل بسیاری است که از مهمترین آنها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • چک کردن سنسور‌های خودرو

  از مهمترین و اولین مراحل انجام تنظیم موتور خودرو، چک کردن سنسور و ورودی‌های ماشین است که با دیاگ ماشین که نوعی دستگاه تنظیم‌کننده موتور است، انجام می‌شود تا از طریق کد خوانی، تمامی مشکلات خودرو را بتوان تشخیص داد. اگر سنسور دچار مشکل و عیب باشند، جهت رفع مشکل باید آنها را تعمیر و یا تعویض کرد.
  سنسور دور موتور را می‌توان از جمله عواملی دانست که در هنگام تنظیم موتور ماشین مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که سنسور دور موتور دچار خرابی و کثیفی شود، به علت ارتباط داشتن این نوع سنسور با ایسیو، بسیاری از عملکرد‌های ماشین با مشکل مواجه می‌شود. اگر شما نشانه‌هایی اعم از قطع شدن پمپ بنزین در هنگام استارت خودرو، عدم روشن شدن خودرو در هنگام استارت زدن، اشتباه در نشان دادن میزان دور موتور خودرو را مشاهده کردید، بدانید که سنسور دور موتور دچار خرابی شده است.

 • بررسی کردن خروجی اگزوز خودرو

  شما می‌توانید با کمک دستگاه تنظیم موتور پنج گاز تمامی بخش‌های اگزوز و روش خروج دود و رنگ آن را مورد بررسی قرار دهید و اگر متوجه مشکلاتی در اگزوز خودرو شدید، دلیل اصلی آن مشخص و سپس رفع می‌شود.

 • تست سنسور اکسیژن

  هنگام چک کردن اگزوز خودرو، حتما به سنسور اکسیژن که قبل از کاتالیزور اگزوز قرار گرفته است، بسیار دقت کنید. بررسی کردن نوع کارکرد اکسیژن با استفاده از دستگاه مخصوص چهار گاز صورت می‌گیرد. خراب بودن سنسور اکسیژن همراه با علائم بسیاری نشان داده می‌شود که از مهمترین آنها می‌توان به احساس کردن بوی تخم مرغ فاسد یا گوگرد، روشن شدن چراغ چم، ایجاد مکث و همچنین تاخیر در شتاب خودرو، افزایش آلایندگی ماشین و بالا بودن مقدار دور موتور در حالت توقف ماشین و… اشاره نمود.

تنظیم موتور خودرو

 • چک کردن سیستم هوای ماشین

  از دیگر مراحل روش تنظیم موتور ماشین، مربوط به برطرف کردن مشکلات سیستم هوای خودرو است. در این شرایط ابتدا باید به بررسی فیلتر هوا پرداخته و در صورت لزوم نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. علاوه‌بر این اگر با بررسی کردن دریچه هوا و محفظه فیلتر، متوجه میزان کثیفی زیاد و خشکی زیاد آن شدید، حتما آنها را تمیز کنید تا تمامی آلاینده‌ها از روی سطوح مورد نظر پاک شوند و پس از آن با استفاده از روغن کاری صحیح و مناسب، مشکل ایجاد شده در سیستم هوای ماشین را برطرف نمایید.
  از دیگر قطعاتی که هنگام چک کردن وضعیت هوارسانی ماشین باید چک شود، دریچه گاز ماشین است. اگر دریچه گاز بسیار کثیف شود، با مشکلات بسیاری اعم از افزایش میزان مصرف سوخت، تاخیر در مراحل گاز خوردن خودرو، خاموش شدن ناگهانی ماشین هنگام سردی موتور ماشین، بالا ماندن دور موتور ماشین و همچنین تاخیر در زمان کاهش گاز مواجه خواهید شد.

 • سیستم الکترونیک خودرو

  حتما نسبت به بررسی جرقه زنی، وایر‌های ماشین و شمع‌های آن اقدام کنید و اگر متوجه وجود مشکل شدید، نسبت به تعویض آنها برای رفع مشکل اقدام نمایید. در صورتی که میزان مصرف سوخت ماشین افزایش پیدا کرد، چراغ‌های چک ماشین به صورت خودکار روشن شد، شتاب خودرو با کندی زیاد و به سختی صورت می‌گیرد، خودرو در حالت درجا قرار گرفت و لرزش و صدا‌های بسیاری در خودرو تولید شد و همچنین اختلال در عملکرد، روشن شدن و استارت خوردن خودرو را مشاهده کردید، می‌بایست شمع‌های ماشین را تمیز و یا آنها را تعویض نمایید.

 • سیستم سوخت خودرو

  اگر بعد از انجام بررسی‌های مربوط به فیلتر بنزین متوجه شدید که فیلتر بی‌نهایت مورد استفاده قرار گرفته و کثیف شده است، حتما آن را تعویض نمایید. سپس باید سوزن‌های انژکتور را با استفاده از دستگاه شستشوی انژکتور تست و تمیز کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. از دیگر دستگاه‌هایی که اغلب جهت شستشو انژکتور ماشین استفاده می‌شوند، می‌توان به دستگاه التراسونیک و دستگاه سیلندری اشاره کرد که به صورت قابل توجهی سبب تمیز شدن این قطعات می‌شوند.
  از جمله علائم مشکلات مرتبط با کثیفی و خراب شدن سوزن انژکتور می‌توان لرزش و صدا در ماشین، کاهش میزان سرعت و شتاب اتومبیل هنگام گاز دادن، ریپ زدن اتومبیل، افزایش میزان مصرف سوخت، خاموش شدن ناگهانی ماشین در دور پایین و یا حالت درجا و افزایش میزان آلایندگی‌های خودرو، روشن شدن چراغ چک و… را نام برد.

 • چک کردن و ریمپ ایسیو ماشین

  در صورتی که مشکلاتی در ریپ ایجاد شده باشد، به علت اختلال‌هایی که در کنترل موتور ماشین اتفاق می‌افتد، ماشین عملکرد دائمی خود را از دست می‌دهد. همچنین اگر تنظیمات ایسیو به دلایل مختلفی به هم ریخته باشد، جهت رفع مشکل نرم افزاری حتما آن را تنظیم نمایید.

نظرات مشتریان

مقالات مرتبط

تعمیرات خودرو لوکس

تعمیرات خودرو لوکس شامل تعمیرات خودروهایی با برندهای معروف و لوکس مانند بی‌ام‌و، مرسدس بنز، آئودی و غیره می‌شود. این...

ادامه مطلب