تست دیاگ خودرو

به آسانی به صدها تعمیرکار جهت تست دیاگ خودرو از طریق اپلیکیشن رخش در منطقه خود دسترسی داشته باشید . قیمت و کیفیت خدمات آن ها را مقایسه کنید .آنلاین وقت رزو کنید و تعمیرات خود را به آن ها بسپارید.

تعمیرکار فعال در اپلیکیشن : 116 نفر

قیمت و کیفیت تعمیرکاران ما را مقایسه کنید و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

 • نصب اپلکیشن رخش

  به آسانی و با چند کلیک اپلیکیشن رخش را رایگان نصب کنید

 • انتخاب تعمیرگاه

  در اپلیکیشن رخش به صد ها تعمیرگاه دسترسی داشته باشید و قیمت و کیفیت آنها را مقایسه کنید

 • رزو آنلاین نوبت تعمیر

  آنلاین نوبت تعمیر از تعمیرگاه مدنظر خود رزرو کنید

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه
اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

چه زمانی باید دیاگ بزنیم؟

دستگاه دیاگ خودرو و دیاگ زدن ماشین به منظور عیب یابی خودرو استفاده می شود . به این صورت که خطاهایی که توسط دستگاه دیاگ ماشین نشان داده می شود ، قطعه مورد نظر و چندین قطعه دارای عیب را شناسایی می کند. در واقع دستگاه دیاگ یک کدخوان محسوب می شود و کدهایی در کامپیوتر خودرو ثبت می شود را می خواند.

از جمله کار‌هایی که مورد علاقه بسیاری از افراد واقع شده، دیاگ زدن است؛ به حدی که بعضی از دارندگان خودرو قصد خرید دیاگ را دارند، تا بتوانند ماشین خود را بدون مراجعه به تعمیرگاه دیاگ زده و عیب‌یابی کنند. ما در این مطلب قصد داریم شما را با دستگاه دیاگ، نوع کارکرد و پارامتر‌های آن به صورت کلی آشنا کنیم.
در اصطلاح دیاگ زدن خودرو به معنای آن است که بتوان با کمک تمامی اطلاعاتی که کامپیوتر ماشین در اختیار شما قرار می‌دهد، عیب‌های ماشین خود را پیدا کرده و بتوانید سریع‌تر آن‌ها را برطرف نمایید. معمولا هر کارخانه ماشین سازی، از یک سیستم عیب‌یابی ویژه و مخصوص برخوردار است و از این نظر امکان عیب‌یابی هر ماشین با هر سیستمی امکان‌پذیر نبوده و به اصطلاح دیگر نمی‌توان دیاگ زد.

تست دیاگ خودرو
بهترین زمان برای دیاگ زدن خودرو، زمان تنظیم موتور است که با برخی از علائم مخصوص به راننده نشان داده می‌شود. در زمان مراجعه به تعمیرگاه جهت دیاگ زدن خودرو و عیب یابی، هنگامی که دستگاه دیاگ به ماشین وصل می‌شود، اولین سوال مطرح شده از طرف دستگاه، انتخاب مدل و نوع خودرو است.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

قیمت تست دیاگ خودرو چقدر است؟

دیاگ در اصل مخفف کلمه دایاگنوستیک بوده و به عملیاتی که جهت خطایابی توسط دستگاه مخصوص انجام می‌شود، دیاگ می‌گویند. این دستگاه قادر است تا اطلاعات را از کامپیوتر ماشین استخراج نماید و پس از آنالیز کد‌های خطایی که در آن وجود دارند، به راحتی می‌توان به تمامی ایراد‌های کلی و جزئی خودرو دست پیدا کرد.

تست دیاگ خودرو
به بیان دیگر به فرایند عیب‌یابی خودرو با استفاده از کامپیوتر و سیستم یا دستگاه‌های دیاگ، دیاگ خودرو می‌گویند. به صورت ساده وظیفه کلی دستگاه دیاگ ماشین به این شکل است که هر مشکلی موجود در خودرو را با یک کد خطا و ارور مرتبط به آن مشکل در کامپیوتر ماشین درج می‌کند.در این حالت، با اتصال شدن دستگاه دیاگ به ماشین قادر است تمامی ارور و کد‌های خطایی که در کامپیوتر ماشین ثبت شده است را بخواند و مشکل دقیق ایجاد شده در ماشین را اطلاع دهد. به بیان دیگر می‌توان دستگاه دیاگ را کدخوان نیز دانست که به وظیفه اصلی آن چیزی جز خواندن و شناسایی کردن کد‌های خطایی که در کامپیوتر خودرو ثبت شده، نیست.

 

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ،تعمیرات مکانیک خودرو ،  تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر می باشد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

دیاگ چیست؟

اولین سیستم جعبه دنده‌ای که در صنعت خودروسازی جهان طراحی و تولید شد، گیربکس‌های دستی هستند. با گذشت زمان پیشرفت‌های قابل توجهی در نحوه تولید این گیربکس‌ها به وجود آمد و سبب شد تا از فولاد و چدن برای ساخت جنس آن‌ها استفاده شود.امروزه گیربکس‌ها به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم‌بندی شده‌اند. اغلب در گیربکس‌های دستی، تعویض دنده با کمک دسته دنده و کلاچ صورت می‌گیرد که بخشی از سیستم هیدرولیک اتومبیل به شمار می‌رود. به منظور جلوگیری از وارد شدن انواع ضربه‌ها به قطعات و سایر اجزای گیربکس دستی، باید از روغن مخصوص گیربکس آن را چرب و روغن کاری کرد.

چرب کردن اجزای گوناگون گیربکس دستی سبب افزایش طول عمر آن شده و همچنین مانع سایش قطعات گیربکس نیز می‌شود. خوب است بدانید که گیربکس‌های دستی از کارایی خوبی برخوردار بوده و در صورتی‌که به طور منظم به آن‌ها رسیدگی شود، خیلی سریع و به راحتی خراب نخواهند شد.از ساده‌ترین گیربکس‌های اتومبیل‌ها، می‌توان گیربکس‌های دستی را نام برد. در این گیربکس‌ها برق به کلاچ ارسال می‌شود و راننده به طور دستی قادر است با آن فعالیت کند. علاوه‌بر این به طور دستی می‌توانند از دستی دنده استفاده کرده و دنده مورد نیاز را انتخاب کنند.

تست دیاگ ماشین

عوض کردن دستی دنده به راننده اتومبیل این امکان را فراهم می‌کند که کنترل بیشتری بر روی خودرو داشته باشد. بسیاری از افراد که علاقه زیادی به خودرو دارند، گیربکس‌های دستی را به گیربکس‌های اتوماتیک ترجیح می‌دهند که دلیل اصلی این امر هیجان بسیار زیاد در زمان رانندگی و راهی برای سرگرمی و لذت بردن از رانندگی کردن است.خوب است بدانید که گیربکس دستی خودرو، قابلیت دارد تا سرعت وسیله نقلیه را تا حد زیادی کنترل کرده و همچنین نیروی مورد نیاز را به چرخ‌ها هدایت کند، در صورتی‌که امکان دارد این قطعه به علت‌های بسیاری که در ادامه ذکر خواهیم کرد، دچار مشکل و آسیب‌های جدی شود.

در صورتی‌که سرعت اتومبیل شما با دنده انتخاب شده به خودرو، هماهنگ و متناسب نباشد و یا از یک دنده معکوس استفاده شود، آسیب‌های جدی به گیربکس دستی وارد می‌شود. یکی دیگر از دلایل تعمیر گیربکس، قرار دادن پای خود بر روی کلاچ برای مدت طولانی و نداشتن دلیل قانع کننده برای انجام این کار است که سبب خراب شدن گیربکس و نیاز آن به تعمیر می‌شود.روغن جعبه دنده یا گیربکس بر روی کارکرد گیربکس تاثیر مستقیمی دارد و از این‌رو اگر میزان روغن از حد مشخص شده کمتر شده و یا اصل و بی‌کیفیت باشد، گیربکس دچار آسیب جدی خواهد شد. و دلیل آخر دنده ساییده شده و خورده شده نیز سبب وارد شدن آسیب‌های بسیاری به گیربکس می‌شود

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

دستگاه دیاگ چه مواردی را نشان می‌دهد؟

توجه کنید که اسکنر‌های تخصصی و حرفه‌ای تفاوت خود را در اینجا به خوبی نشان می‌دهند. در‌واقع اسکنر‌ها به دلیل دارا بودن یک پایگاه داده بزرگ که شامل انواع کد‌های خطا و دلایل آن‌ها است، به آسانی می‌توانند به یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک کنند تا کد خطا را به طور کامل مورد بررسی و تجزیه و تحلیل و در نهایت عیب‌یابی قرار دهند. علاوه‌بر این اسکنر‌ها قابلیت دارند تا به طور دستی توسط تعمیرکار سنسور‌های ماشین را تغییر دهند و همچنین قادر به پاک کردن برخی از کد‌های خطا هستند.
توجه داشته باشید تنها در صورتی که قطعه مورد نظر دارای مشکل فیزیکی واقعی نباشد، می‌توان کد خطا را پاک کرد و اگر غیر از این باشد، انجام این اقدام بی‌فایده بوده و در نهایت باید قطعه را تعمیر کرد. به صورت کلی بیشتر دستگاه‌های دیاگ، قادر به تشخیص مشکلات برقی ماشین، سنسور‌های حیاتی ماشین از جمله سنسور اکسیژن، سنسور ABC، سنسور کاتالیزور و در صورت اتومات بودن اتومبیل، قادر به خواندن پارامتر‌های مربوط به گیربکس ماشین اعم از فشار روغن گیربکس نیز هستند که جهت تشخیص میزان سلامت گیربکس بسیار مهم و حیاتی است.

تست دیاگ ماشین
به هر اندازه که خودرو دارای سیستم حرفه‌ای و پیچیده‌تری باشد مانند اتومبیل‌های لوکس، می‌توان تعداد پارامتر‌ها، وضعیت و کد‌های بیشتری را با استفاده از دستگاه دیاگ از آن‌ها استخراج کرد. همچنین هر چه ماشین ساده و مکانیکی باشد، بدون شک تعداد پارامتر و وضعیت‌ها کمتر است. از جمله مواردی که در دستگاه دیاگ قابل تشخیص است و مورد توجه بسیاری از افراد واقع شده، قابلیت تغییر و دستکاری کیلومتر شمار ماشین است که بسیار کاربردی بوده و می‌تواند برای شخص فروشنده و دلالان خودرو مچ گیری خوبی باشد.
دیاگ زدن تنها به معنای نمایش داده‌ها نیست. با اینکه دستگاه دیاگ تعداد زیادی از وضعیت و اطلاعات ماشین را نمایش می‌دهد، اما تحلیل و تجزیه تمامی این اطلاعات کار ساده‌ای نخواهد بود. در بسیاری از مواقع کد‌ها یکسان هستند، در صورتی‌که علت‌ها با یکدیگر متفاوت هستند و در بیشتر اوقات تحلیل داده‌ها، کار را سخت و مشکل می‌کند و از این‌رو به یک متخصص و کارشناس حرفه‌ای نیاز است تا بتواند پس از خواندن کد مورد نظر، تحلیل و تجزیه‌های آماری دقیق وضعیت خودرو را تشخیص و نمایش دهد.
با توجه به توضیحات ذکر شده، باید متوجه شده باشید که دیاگ زدن خودرو با خرید یک دستگاه کار ساده‌ای نبوده و به کارشناسان خبره نیاز است تا بتوانند ماشین شما را به صورت کامل کارشناسی فنی نمایند.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

نحوه کارکرد دستگاه دیاگ و عیب‌یابی خودرو چگونه است؟

دستگاه دیاگ جهت نمایش دادن تمامی اطلاعات کامپیوتر خودرو می‌بایست به پورت یا درگاهی در اتومبیل که به نام OBD معروف است، وصل شوند که این کار به وسیله یک کدخوان صورت می‌گیرد.توجه داشته باشید که پورت‌های OBD در ماشین‌های گوناگون، در قسمت‌های مختلفی قرار دارند. به عنوان مثال بعضی از آن‌ها در قسمت زیری داشبورد، بعضی در زیر کاپوت و بعضی دیگر در کنسول میانی اتومبیل قرار داده شده‌اند.دستگاه‌های دیاگ پس از وصل شدن به درگاه OBD، تمامی اطلاعات را از بخش پین‌ها می‌خواند، سپس آن را به اسکتری یا آنکه به وسیله یک واسط مثل وای فای و یا بلوتوث به کامپیوتر یا موبایل شما ارسال می‌کنند که در نهایت خواندن کد‌ها وظیفه اسکنر و اپلیکیشن مخصوص است.
خوب است بدانید که آموزش کار با دستگاه دیاگ بسیار با اهمیت است که شما به راحتی می‌توانید با آموزش و کسب مهارت‌های کافی در این زمینه، فرصت‌های شغلی بسیاری را برای خود ایجاد کنید. در صورتی‌که از مهارت کافی در این زمینه برخوردار بوده و قصد دیاگ خودرو خود را دارید، حتما مراحل زیر را در اولویت قرار دهید که عبارت‌اند از:

 • متصل کردن کابل دیاگ به خودرو
 • باز کردن سوئیچ پس از وصل شدن دیاگ
 • انتخاب نوع دیاگ زن
 • شروع عملیات دیاگ زدن
 • دریافت کردن کدهای موجود
 • کدخوانی دیاگ
 • تحلیل کردن داده‌ها
 • عیب‌یابی
 • حذف کردن تمامی خطا‌های موجود

تست دیاگ ماشین

توجه داشته باشید که فرایند کدخوانی دیاگ بسیار حساس بوده و زمانی شما می‌توانید نسبت به عیب‌یابی دقیق اقدام کنید که از دانش و مهارت کافی در این زمینه برخوردار باشید.
با کمک دیاگ خودرو به راحتی می‌توان مشکلات بسیاری را در اتومبیل شناسایی کرد. از این‌رو آموزش کار با دستگاه دیاگ تا حد زیادی مورد محبوبیت افراد قرار گرفته است. کسانی که از دانش و آگاهی لازم در این زمینه برخوردار باشند، به آسانی می‌توانند مسیر شغلی خود را در دیاگ خودرو قرار دهند و گام‌های موثری در این راه بردارند و با بهبود بخشیدن به کارایی خودرو‌های مختلف، مشتریان بسیاری را جذب نمایند.
از مهمترین مشکلاتی که با عیب‌یابی خودرو توسط دستگاه دیاگ قابل تشخیص است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان دستکاری کیلومتر خودرو
 • بررسی کردن میزان آلودگی هوا
 • کارایی سنسور اکسیژن
 • شناسایی تمامی ایرادهای سنسورهای ایسیو
 • بررسی میزان سرعت اتومبیل
 • بررسی مشکلات ایسیو اتومبیل
 • بررسی عملکرد جعبه دنده و همچنین ترموستات
 • چک کردن دور موتور
 • بررسی وضعیت سیستم تهویه
 • بررسی میزان دمای آب رادیاتور
 • بررسی مقدار ولتاژی که باتری ماشین دارد.
 • بررسی مدت زمان شارژ کویل‌ها
 • بررسی میزان پاشیدن سوخت انژکتور و…
خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

مزایای استفاده از دستگاه دیاگ خودرو

در سال‌های بسیار قبل زمانی که یک خودرو دچار خرابی و آسیب می‌شد، برای روز‌های بسیاری در تعمیرگاه می‌ماند تا زمان تعمیرش فرا برسد. کارشناسان قدیمی جهت پیدا کردن عیب و مشکل خودرو و تعمیر آن، مجبور به جدا کردن قسمت‌های زیادی از قطعات و سیستم خودرو و بیرون آوردن آن‌ها بودند تا بتوانند به قطعات مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.

تست دیاگ ماشین
همچنین بررسی و تجزیه و تحلیل بخش‌های گوناگون ماشین جهت مطمئن شدن از صحت یا خرابی آن‌ها، نیازمند گذراندن ساعت‌ها و حتی روز‌های زیادی بود. مدت زمانی که برای انجام این مراحل در سال‌های قبل سپری می‌شد، امروزه به چند دقیقه یا چند ساعت رسیده است.
در سال‌های اخیر با استفاده از دستگاه دیاگ و همچنین کامپیوتری که در اتومبیل‌ها نصب شده و به نام ECU معروف است، دیگر جهت تشخیص عیب و ایرادات خودرو، نیازی به باز کردن تمامی قطعات و سیستم‌های خودرو نیست؛ زیرا تمامی کارکرد خودرو و همچنین ایراد‌های ایجاد شده در هر بخش ماشین در کامپیوتر آن به صورت کامل ثبت و ضبط می‌شود و در نهایت توسط دستگاه دیاگ به آسانی می‌توان عیب را پیدا کرد و نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام داد.
از مهمترین مزیت‌های استفاده از دستگاه دیاگ می‌توان به صرفه‌جویی در زمان، کاهش پرداخت هزینه‌های اضافی جهت تعمیر خودرو به دلیل عیب‌یابی سریع و… اشاره کرد.

نظرات مشتریان

مقالات مرتبط