تاثیر کولر بر باتری ماشین

دسته بندی:

چه ایراداتی که با تعویض دیر هنگام شمع در ماشین رخ می‌دهد؟

از مهمترین قسمت‌های خودرو، شمع آن است که تعویض به موقع آن در کارکرد درست و مناسب موتور خودرو تاثیر بسیاری دارد. تمامی دارندگان خودرو باید در رابطه با سیستم جرقه زنی خودرو خود آشنایی کامل داشته باشند و همچنین بهترین زمان جهت تعویض شمع‌ها را بدانند تا خودرو آن‌ها همیشه به بهترین شکل ممکن کار کند. خوب است بدانید که‌ عدم فعالیت صحیح شمع‌های ماشین، بر دیگر قطعات موتور تاثیر گذار بوده و سبب ایجاد مشکلات جدی خواهد شد. در ادامه این مقاله قصد داریم مطالبی را در رابطه با سیستم جرقه زنی و همچنین مشکلات‌ عدم تعویض آن بیان کنیم.

شمع خودرو چیست و در موتور ماشین چه کاربردهایی دارد؟

از جمله قطعات مهم و اساسی موتور خودرو، شمع است که در سرسیلندر قرار گرفته و تامین انرژی الکتریکی در محفظه احتراق جهت سوختن بنزین و هوا از مهمترین وظایف آن است. این فرایند از طریق دو الکترود مجزا از یکدیگر در شمع اتفاق می‌افتد. که فقط یک ترک بسیار کم در بین آن‌ها وجود دارد.در اصل شمع خودرو نیروی الکتریکی را از دلکو یا کویل گرفته و به واسطه به وجود آوردن جرقه در سیلندر، سبب ایجاد انفجار سوخت و هوا می‌شود. از این‌رو با حرکت درآمدن پیستون‌ها، خودرو نیز روشن می‌شود و نیروی خود را کاملا حفظ کرده و ترکیب سوخت و هوا به آرامی می‌سوزد.لازم به ذکر است که شمع‌ها فقط وظیفه جرقه زنی را بر عهده ندارند و باید تمامی رسوباتی که از مواد افزودنی سوخت تولید می‌شوند و دیگر آلاینده‌های درون سیلندر را نیز پاک کند.

مهمترین دلایل تعویض شمع خودرو

همانطور که می‌دانید، خودرو بدون جرقه حاصل از شمع قادر به روشن شدن و حرکت نخواهد بود. از این‌رو میزان سلامت و مرغوبیت شمع خودرو در عملکرد موتور آن تاثیر قابل توجهی دارد و در نهایت ایجاد مشکل و خرابی در آن‌ها سبب کاهش قدرت خودرو می‌شود. به نحوی که در زمان استارت زدن، ماشین خیلی بد روشن می‌شوند و همچنین در هنگام افزایش سرعت نیز کارکرد درستی ندارد؛ چرا‌که خراب بودن شمع‌های خودرو سبب ایجاد احتراق ناقص یا میس فایر شده و در نهایت باعث کاهش توان موتور می‌شود.از این‌رو می‌بایست حتما شمع‌های مشکل دار و خراب را از از داخل موتور خودرو خارج کنید و از شمع‌های سالم و مرغوب استفاده نمایید. لازم به ذکر است که تعویض شمع‌ها تنها به علت خرابی آن‌ها انجام نمی‌شود و بسیاری از شمع‌ها پس از استفاده طولانی مدت نیاز به تعویض دارند؛ چرا‌که شمع‌های فرسوده و کهنه به مرور زمان به انواع رسوبات ناشی از سوخت و هوا دچار شده و در بسیاری از مواقع سبب احتراق سریع در موتور می‌شوند که این موضوع سبب کاهش میزان انرژی خودرو و نامنظم شدن آن می‌شود.

تعویض دیر هنگام شمع در ماشین

مهمترین علائم و نشانه‌های تعویض شمع خودرو چیست؟

در بسیاری از مواقع با مشاهده برخی علائم و نشانه‌ها متوجه می‌شویم که زمان مناسب جهت تعویض شمع خودرو فرارسیده است. مهمترین علائم و نشانه‌های تعویض شمع خودرو عبارت است از:

 • افزایش مصرف سوخت

 • افزایش مصرف سوخت را می‌توان از اصلی‌ترین علائم جهت تعویض شمع خودرو دانست. توجه داشته باشید که ایجاد مشکل و خرابی در شمع‌ها، سبب ایجاد احتراق ناقص در سیلندر‌ها می‌شود و از این‌رو این مشکل، میزان مصرف سوخت را در مقایسه با شرایط عادی تقریبا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد؛ چرا‌که ماشین نمی‌تواند دستور‌های راننده با مصرف عادی سوخت را اجرا نماید. در نهایت میزان مصرف سوخت به صورت قابل توجهی افزایش می‌یابد تا از این طریق بتواند مطابق دستورات راننده عمل کند. در این شرایط مقداری از سوخت، به علت‌ عدم عملکرد صحیح شمع، بدون آنکه بسوزد از ماشین خارج خواهد شد.
 • ایجاد مشکل در زمان افزایش سرعت

 • در بسیاری از مواقع، وقتی که پدال گاز را به منظور افزایش سرعت فشار می‌دهید، تغییری در سرعت ماشین مشاهده نخواهیم کرد. در برخی مواقع این تغییرات بسیار آرام و با تاخیر انجام می‌شود. در این حالت ممکن است که شمع‌ها دچار مشکل و یا کثیفی شده باشند. چرا‌که کارکرد درست و مناسب شمع در موتور خودرو، مهمترین دلیل در افزایش سرعت خودرو محسوب می‌شود. از این‌رو در صورت مشاهده چنین نشانه‌ای می‌بایست هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض شمع اقدام نمایید.
 • ایجاد تغییر رنگ و کدر شدن شمع‌ها

 • تغییر رنگ و کدر شدن شمع‌ها یکی دیگر از علائم جهت تعویض شمع ماشین است. در این شرایط رنگ شمع بسیار تیره می‌شود و در نهایت به رنگ سیاه در می‌آید. این موضوع بیانگر آن است که شمع دچار خرابی و آسیب جدی شده است. لازم به ذکر است که یک شمع سالم، رنگی مایل به خاکستری دارد.
 • ریپ زدن خودرو و ایجاد صدا در موتور در وضعیت درجا

 • توجه داشته باشید که برخی مواقع، در عایق مخصوص شمع‌های خودرو، شکستگی و ترک ایجاد می‌شود. از این‌رو در دو سر الکترود‌های شمع مشکلاتی رخ می‌دهد و در نهایت در قسمت سیلندر، جرقه‌ای ایجاد نخواهد شد. بنابراین این اتفاق سبب به وجود آمدن صدا در موتور، لرزش، عدم فعالیت درست خودرو مخصوصا در وضعیت درجا، ارتعاش و… می‌شود.
  در این حالت، سوختی که سوزانده نشده، سبب ایجاد اشتباه و مشکل در سنسور اکسیژن خودرو شده و در نتیجه مقدار مخلوط شدن ترکیب سوخت در سیلندر نامنظم می‌شود و ریپ زدن خودرو را مشاهده خواهیم کرد. در این وضعیت باید به یک تعمیرکار مجرب جهت تعویض شمع خودرو مراجعه نمایید.
 • احتراق ناقص (میس فایر) در سیلندرها

 • بد نیست بدانید که میس فایر در موتور به دلیل احتراق نادرست سوخت و هوا در سیلندر‌ها به وجود می‌آید. عملکرد نادرست و نامناسب شمع‌ها را می‌توان از مهمترین علت‌های این اتفاق دانست. هر موقع که در خودرو احتراق ناقص ایجاد شود، آلودگی بسیار زیادی از اگزوز آن بیرون می‌آید که در آلوده شدن و آسیب به محیط زیست تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.
  توجه داشته باشید که این موضوع سبب وارد شدن آسیب‌های فراوانی به پیشرانه می‌شد که می‌بایست در زمان برخورد با احتراق ناقص در موتور خودرو، هر چه سریع‌تر شمع‌های آن را مورد بررسی قرار دهید و اگر نیاز است، نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایید.

تعویض شمع خودرو

 • عدم روشن شدن سریع و آسان خودرو

 • گاهی اوقات وجود مشکل در شمع‌های خودرو، سبب شده تا خودرو روشن نشود و یا روشن شدن آن سخت و طولانی باشد؛ که دلیل این امر عدم ایجاد جرقه کافی در سیلندر‌ها است که باعث شده احتراق انجام نشود. بنابراین موتور خودرو، انرژی و قدرت کافی جهت به حرکت در آوردن خودرو را ندارد. در صورتی‌که خودر شما بسیار سخت روشن می‌شود، حتما شمع‌های آن را تعویض نمایید.
 • روشن شدن چراغ چک موتور

 • در صورتی‌که شمع‌های ماشین کارکرد خود را از دست بدهند، باعث شده تا احتراق ناقص در موتور ایجاد شود. بنابراین به دلیل این مشکل، بنزین که مشتعل و سوخته نشده است، در کاتالیروز انباشته می‌شود و بعد از گذشت مدت زمانی در همان قسمت مشتعل خواهد شد.
  بر اثر این اتفاق، سرامیک‌های ظریفی که در کاتالیزور وجود دارد، دچار آسیب دیدگی شده و شکل اصلی خود را از دست خواهند داد. ایجاد صدمه به کاتالیزور، سبب مختل شدن عملکرد آن نیز می‌شود و از این‌رو مقدار گاز‌های آلاینده خارج شده از اگزوز به طور قابل توجهی بیشتر می‌شود. این مشکل، سبب شده تا چراغ چک موتور روشن شود و همچنین میزان نیرو و توان خودرو نیز کاهش یابد. به نحوی که میزان سرعت ماشین از ۱۱۰ کیلومتر در ساعت بیشتر نخواهد شد. در این وضعیت راننده بوی ناخوشایندی را از اگزوز استشمام خواهد کرد.

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب