تعمیرات لنت خودرو

به آسانی به صدها تعمیرکار جهت تعمیرات لنت خودرو از طریق اپلیکیشن رخش در منطقه خود دسترسی داشته باشید .قیمت و کیفیت خدمات آن ها را مقایسه کنید .آنلاین وقت رزو کنید و تعمیرات خود را به آن ها بسپارید.

تعمیرکار فعال در اپلیکیشن : 116 نفر

قیمت و کیفیت تعمیرکاران ما را مقایسه کنید و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

 • نصب اپلکیشن رخش

  به آسانی و با چند کلیک اپلیکیشن رخش را رایگان نصب کنید

 • انتخاب تعمیرگاه

  در اپلیکیشن رخش به صد ها تعمیرگاه دسترسی داشته باشید و قیمت و کیفیت آنها را مقایسه کنید

 • رزو آنلاین نوبت تعمیر

  آنلاین نوبت تعمیر از تعمیرگاه مدنظر خود رزرو کنید

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

خدمات تعویض لنت ترمز

بسیاری از اتومبیل‌هایی که در بازار وجود دارند، در فرایند تولید آن‌ها از ترمز‌های دیسکی استفاده شده است. در این نوع سیستم‌ها، در قسمت پشتی لنت، روغن جریان دارد که لنت با روتور تماس برقرار می‌کند و به علت اصطکاک، خودرو از حرکت می‌ایستد. پس از آنکه این عمل چندین بار تکرار شد، لنت‌ها دچار ساییدگی شده و در نهایت ضخامت آن‌ها کاهش می‌یابد که سبب عملکرد ضعیف‌تر آن‌ها در زمان گرفتن ترمز می‌شود. چک کردن ضخامت لنت‌های ترمز، از جمله کار‌های راحت و سریع است. برای انجام این کار شما باید چرخ‌های ماشین خود را مشاهده کرده تا روتور را پیدا کنید. در طرفی از این روتور، یک گیره فلزی وجود دارد که مابین گیره و روتور، لنت قرار گرفته است.

تعمیرات لنت ترمز خودرو
به صورت کلی ضخامت این لنت‌ها حداقل باید ۶.۲۵ میلی‌متر باشد. در صورتی‌که ضخامت لنت‌های شما از این عدد کمتر بود، حتما آن‌ها را تعویض نمایید. همچنین اگر چرخ‌های ماشین شما به نحوی طراحی شده‌اند که امکان دیدن روتور را ندارید، باید چرخ‌ها را باز کنید و سپس لنت مابین روتور و گیره را بررسی کنید.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

هزینه تعویض لنت ترمز چقدر است؟

از آنجایی که لنت‌های ترمز از جهت برند، کیفیت و مدل خودرو با یکدیگر تفاوت دارند، و علاوه‌بر این میزان مهارت، تجربه و انصاف تعمیرکاران نیز متفاوت است، نمی‌توان یک نرخ دقیق و مشخص برای تعویض لنت ترمز بیان کرد و از این رو هزینه‌ها به طور دوره‌ای با تقریب نسبتا دقیق از طرف سازمان و اتحادیه‌های مربوطه اعلام می‌گردد.
خوب است بدانید که امکان دارد در زمان مراجعه به تعمیرگاه با هزینه‌های متفاوت که چند درصد بالا‌تر یا پایین‌تر است، مواجه شوید. هزینه تعویض لنت ترمز عقب ماشین نسبت به اجرت لنت جلو بیشتر است؛ زیرا بسیاری از ماشین‌های داخلی، دارای ترمز عقب کاسه‌ای هستند که تعویض لنت آن به مراتب سخت‌تر است.

تعمیرات لنت ترمز خودرو
هزینه تعویض لنت در خودرو‌های شرکت سایپا را ذکر خواهیم کرد. لنت جلو در خودرو پراید دارای برند‌های متفاوتی است که با توجه به کشور سازنده و میزان کیفیت با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسد. به عنوان مثال قیمت لنت جلو پراید (سال ۱۴۰) تقریبا از ۶۰ هزار تومان برای نمونه‌های معمولی شروع شده و برای دیگر برند‌های کره‌ای تقریبا تا ۴۵۰ هزار تومان می‌رسد. هزینه دستمزد تعویض لنت جلو پراید نیز بین ۷۵ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

 

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات مکانیک خودرو ،  تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر خدمات می باشد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

علائم خرابی لنت ترمز خودرو چیست؟

زمانی که چراغ اعلان ترمز روشن شود، به معنای وجود یک نقص در سیستم ترمز است و باید در اولین فرصت سیستم ترمز را بررسی نمایید. در صورتی‌که هنگام ترمز گرفتن، صدای عجیبی را می‌شنوید، بدون شک بدانید که لنت ترمز خودرو تمام شده و یا روبه اتمام است.اگر سیستم ترمز دچار آسیب و مشکل شده باشد، تمامی قسمت‌های خودرو از جمله پدال یا فرمان خودرو دچار لرزش می‌شوند. در صورتی‌که شما هنگام تعویض لنت ترمز، این لرزش را احساس کردید، ممکن است دلیل آن ناقص بودن سیستم ترمز و حتی تمام شدن لنت ترمز باشد.
تمایل خودرو به یک سمت در زمان ترمزگیری از دیگر علائم تمام شدن لنت ترمز است. البته این مشکل ممکن است از صفحه ترمز و اصطکاک لاستیک‌ها نیز باشد. کاهش قدرت ترمز گیری را می‌توان از جمله علائم تمام شدن لنت ترمز دانست. هنگامی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید و سپس ترمز عملکرد صحیحی از خود نشان نمی‌دهد، به معنای تمام شدن لنت ترمز است. توجه داشته باشید که تعویض لنت ترمز از اهمیت بسیاری برخوردار است.
دیگر علائم خرابی و تعویض لنت ترمز عبارت است از:

 • احساس صدای عجیب ترمز

از مهمترین علائم هشدار دهنده جهت تعمیر سیستم ترمز، احساس صدای عجیب در ترمز است. با شنیدن این صدا بدانید که باید هر چه سریع‌تر برای تعویض لنت ترمز اقدام کنید. در صورتی‌که این صدا بسیار خشن و آزار دهنده بود، بدانید که علاوه‌بر تمام شدن لنت ترمز، گیره با روتور تماس پیدا کرده که تماس این دو با یکدیگر بسیار خطرناک است.
زیرا علاوه‌بر آنکه بر کیفیت توقف خودرو تاثیر زیادی دارد، سبب آسیب رسیدن به روتور نیز می‌شود. از این‌رو با شنیدن صدای عجیب از سیستم ترمز خودرو خود، سریعا نسبت به تعویض لنت ترمز با پرداخت کمترین هزینه اقدام کنید؛ زیرا اگر روتور دچار مشکل و آسیب شود، می‌بایست هزینه بسیار زیادی جهت صاف کردن سطح یا تعویض آن پرداخت نمایید. البته در بسیاری از مواقع شنیدن صدای سوت از لنت‌ها به معنای بی‌کیفیت بودن جنس آن‌ها است.

تعمیرات لنت ترمز

 • کشیده شدن خودرو

از دیگر علائم خرابی و نشانه‌های تعویض لنت ترمز، کشیدن شدن خودرو است. در صورتی‌که متوجه شدید با پیچیدن به طرف راست و چپ و در زمان ترمز گرفتن، نمی‌توانید به خوبی خودرو خود را کنترل کنید، بدانید که در سیستم ترمز خودرو مشکلاتی رخ داده است. کشیده شدن اتومبیل به یک طرف در اصل به معنای گیر کردن کالیبر است که ایجاد اصطکاک زیاد در یک چرخ نسبت به چرخ دیگر از نتایج آن خواهد بود. عدم یکسان بودن نیرو‌های وارد شده به چرخ‌های خودرو، می‌تواند از دیگر علت‌های این امر باشد. توجه داشته باشید که تمایل و کشیده شدن خودرو، همیشه به معنای وجود مشکل در سیستم ترمز نیست. ایجاد آسیب در سیستم تعلیق ماشین و ساییدگی لاستیک‌ها نیز می‌تواند سبب کشیده شدن خودرو شود. در صورتی‌که اتومبیل شما این مشکل را داشت، حتما به یک تعمیرکار با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 • ایجاد لرزش پدال

در صورتی‌که تا به حال با اتومبیل مجهز به سیستم ترمز ABS توقف کرده باشید، بدون شک لرزش پدال رو حس و تجربه کرده‌اید. دلیل اصلی این امر تماس‌های مکرر و سریع لنت با روتور است که باعث ایجاد لرزش می‌شود. در صورتی‌که با این وضعیت در هنگام ترمز‌های عادی روبرو شدید، بدانید که سیستم ترمز خودرو شما دارای مشکل است و باید هر چه سریع‌تر لنت‌های ترمز را تعویض نمایید. به صورت کلی ایجاد لرزش در پدال ترمز در اصل به علت وجود سطح ناهموار روتور است که باعث ارسال این بازخورد به راننده می‌شود. خوب است بدانید که روتور‌ها در اثر فشار زیاد، شکل اولیه خود را از دست می‌دهند. همچنین گرمایی که بر اثر اصطکاک در هنگام ترمزگیری شدید در زمان رانندگی در مسیر‌های شیب دارد، ایجاد می‌شود، شکل اصلی روتور را تغییر می‌دهد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز نیز با علائمی نشان داده می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • ایجاد سایش در لنت‌های ترمز تا حد آخر
 • شنیدن صداهای بلند و ناهنجار در زمان ترمزگیری مخصوص با سرعت زیاد
 • پله شدن پدال ترمز و فشار بر روی پدال تا آخرین حد جهت توقف
 • کاهش سطح روغن ترمز در مخزن جهت پرکردن قسمت پشتی پیستون‌های چرخ
 • روشن شدن چراغ هشدار لنت ترمز در اتومبیل‌های مجهز به این سیستم
 • افزایش طول توقف کامل خودرو و احساس کشیده شدن ماشین حتی با گرفتن پدال ترمز

 

تعویض لنت ترمز ماشین

 • چرب شدن سطح لنت ترمز به علت وجود مشکلات فنی در خودرو
 • ایجاد شدن یک سطح صاف و صیقلی بر روی لنت به علت کیفیت پایین لنت
 • به وجود آمدن شکستگی و ترک روی سطح لنت به علت ترمزهای مکرر و با سرعت زیاد
 • سر و صدا از سیستم ترمز
 • لرزش پدال ماشین یا لرزش بدنه ماشین
 • کاهش توان ترمز
خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

انتخاب لنت ترمز مناسب برای خودرو

از جمله سوالاتی که برای دارندگان خودرو مطرح می‌شود این است که چگونه یک لنت ترمز مناسب برای خودرو خود انتخاب و خریداری نمایند؟ در ابتدا خوب است بدانید که لنت‌های ترمز جدید از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند که طراحی و ساخت تمامی آن‌ها یکسان نبوده و هر یک از آن‌ها از متریال‌های مخصوصی تولید شده‌اند و همچنین از صدا، ضمانت، کارایی و دیگر قابلیت‌های گوناگون برخوردار هستند. از جمله مواردی که برای بسیاری از خریداران اهمیت ویژه‌ای دارد، میزان عمر لنت ترمز است؛ چرا که در هزینه نگهداری و مراقبت از خودرو نقش بسزایی دارد.حتما پیش از آنکه لنت‌های ترمز دچار ساییدگی و فرسودگی کامل شوند، نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید. تعویض به موقع لنت ترمز مانع از آسیب و ایجاد مشکل در دیگر اجزای ترمز مانند محفظه و دیسک ترمز می‌شود.
شما باید قبل از انتخاب یک لنت ترمز باکیفیت و مناسب برای خودرو خود نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • شرایط رانندگی

  از جمله مواردی که در انتخاب جنس لنت ترمز مناسب دارای اهمیت فراوان بوده، شرایط و سبک رانندگی شما است. در زمان خرید لنت ترمز جدید حتما به متریال استفاده شده در تولید آن توجه نمایید. خوب است بدانید که لنت ترمز خودرو چه مقدار فشار را باید تحمل کند. عالی‌ترین لنت ترمز برای اتومبیل شما در درجه اول به نوع انتظار‌تان ارتباط دارد. لنت‌ها خود از مواد گوناگونی ساخته می‌شوند که این موارد به دلیل اصطکاک زیاد به مرور زمان دچار ساییدگی شده و از این‌رو مقدار سایش مواد لنت به عوامل گوناگونی بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال توقف‌های پشت سر هم و ترمزگیری ناگهانی سبب ساییدگی سریع‌تر لنت ترمز می‌شود. همچنین رانندگی در جاده‌های ناهموار و گل‌آلود تاثیر قابل توجهی در خوردگی سریع‌تر لنت ترمز دارد.

 • توجه به حداکثر دمای قابل تحمل برای لنت ترمز

  از ویژگی‌های یک لنت ترمز خوب می‌توان به فعالیت و کار درست در شرایط آب و هوایی مختلف اعم از خشک، گرم و سرد و مرطوب اشاره کرد. شما باید در زمان خرید لنت حداکثر دمایی را که لنت قادر به تحمل آن است، مورد توجه قرار دهید. در زمان رانندگی در حالت طبیعی، دمای لنت ترمز حدودا از ۲۰۰ درجه سانتی گراد فراتر نخواهد رفت. در صورتی‌که هنگام رانندگی در جاده‌های ناهموار و شرایط جوی نامساعد که ترمز با قدرت زیاد و بیش از حد انتظار فعالیت می‌کند، احتمال افزایش دمای لنت ترمز تا بیش از ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد نیز وجود دارد.

تعویض لنت ترمز ماشین

 • واکنش اصطکاک به دما

  از دیگر نکاتی که دارندگان خودرو باید مورد توجه قرار دهند، میزان نیرویی که در زمان ترمزگیری ناگهانی به پدال ترمز وارد می‌شود و میزان تفاوت آن با زمان‌های عادی برای دریافت جواب یکسان است.

 • میزان عمر مفید لنت ترمز

  لنت ترمز مانند دیگر اجزای اتومبیل دچار فرسودگی و استهلاک و در نهایت خرابی می‌شود. لنت‌های ترمز به صورت میانگین حددا برای ۶۰۰۰۰ کیلومتر رانندگی طراحی و ساخته شده‌اند که البته عمر مفید آن‌ها با توجه به مدل و نوع لنت حدودا بین ۳۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر فرق می‌کند. توجه داشته باشید که عمر لنت ترمز تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به روش رانندگی و متریال استفاده شده در تولید آن‌ها اشاره کرد. توجه داشته باشید که رانندگی با سرعت کم، سبب افزایش عمر لنت ترمز می‌شود.

 • جنس لنت ترمز

  اینکه کدام جنس لنت ترمز بهتر و عالی‌تر است از دیگر سوالات مهم رانندگان محسوب می‌شود. در پاسخ این سوال می‌توان گفت که به عوامل بسیاری از جمله مدل خودرو، نوع کار و نحوه رانندگی شما بستگی دارد. به عنوان مثال جنس لنت ترمز برای خودرو‌های سواری با خودرو‌های کامیون و باربری متفاوت است. جنس لنت ترمز شامل سرامیکی، ارگانیک و نیمه فلزی است.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

نقش لنت ترمز در خودرو چیست؟

از مهمترین قطعات اتومبیل، لنت ترمز است که میزان سلامت آن بر امنیت و ایمنی خودرو و سرنشینان تاثیر مستقیمی دارد. در اصل پدال ترمز یک نیروی بازدارنده جهت حرکت ماشین است. لنت ترمز را می‌توان از جمله قطعات مصرفی دانست که طول عمر مفید آن بر اساس کارکرد خودرو مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

هر چند کیلومتر باید لنت ترمز را تعویض کنیم؟

امروزه روش‌های بسیاری برای اطلاع از زمان مناسب جهت تعویض لنت ترمز مطرح شده است که یکی از آن‌ها توجه به کیلومتر شمار خودرو و میزان مسافتی است که خودرو از زمان نصب لنت ترمز جدید طی کرده است.بدانید که در سیستم ترمز دیسکی به خصوص در اتومبیل‌های جدید که دارای ترمز ABS هستند، یک هشدار جهت زمان تعویض لنت نصب شده است. به صورت کلی زمان تعویض لنت ترمز جلو پراید بین ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر بوده که برای سایر خودرو‌ها متفاوت است.

تعویض لنت ترمز خودرو

تعویض لنت ترمز خود را به چه کسی بسپاریم؟

از آنجایی لنت ترمز از قطعات مهم خودرو محسوب می‌شود، تعویض و تعمیر آن حتما باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود و شما در صورت‌ عدم آگاهی و دانش کافی به هیچ عنوان شخصا برای تعویض این قطعه اقدام نکنید؛ زیرا سبب صدمات بیشتر به خودرو شما خواهد شد.

نظرات مشتریان

مقالات مرتبط