تعمیرات موتور خودرو

به آسانی به صدها تعمیرکار جهت تعمیرات موتور خودرو از طریق اپلیکیشن رخش در منطقه خود دسترسی داشته باشید .قیمت و کیفیت خدمات آن ها را مقایسه کنید .آنلاین وقت رزو کنید و تعمیرات خود را به آن ها بسپارید.

تعمیرکار فعال در اپلیکیشن : 116 نفر

قیمت و کیفیت تعمیرکاران ما را مقایسه کنید و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

 • نصب اپلکیشن رخش

  به آسانی و با چند کلیک اپلیکیشن رخش را رایگان نصب کنید

 • انتخاب تعمیرگاه

  در اپلیکیشن رخش به صد ها تعمیرگاه دسترسی داشته باشید و قیمت و کیفیت آنها را مقایسه کنید

 • رزو آنلاین نوبت تعمیر

  آنلاین نوبت تعمیر از تعمیرگاه مدنظر خود رزرو کنید

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

تعمیرات و عیب‌یابی موتور خودرو

از جمله اجزای پیچیده وسایل نقلیه، موتور آن است که در‌واقع می‌توان گفت قلب تپنده آن به شمار می‌رود و در صورت نبود آن، خودرو قادر به تولید نیروی حرکتی نیست. به دلیل آنکه در برخی از مواقع موتور خودرو دچار برخی از ایرادات شده و بسیاری از افراد عادی توانایی تشخیص نوع ایرادات را ندارند و از این‌رو به تعمیرگاه مراجعه می‌کنند که در بسیاری از موارد شخص تعمیرکار از تخصص لازم برخوردار نبوده و ایرادات اشتباهی را به راننده می‌گوید و راننده باید پول اضافی را پرداخت کند که در این صورت بهتر است خود فرد با کمی تحقیق و به دست آوردن اطلاعات لازم خود نسبت به تعمیر و عیب‌یابی خودرو بپردازد.

از جمله روش‌هایی که به راحتی می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی را در حوزه عیب‌یابی و تعمیرات خودرو به دست آورید، شرکت در دوره‌های تخصصی مکانیک خودرو است که امروزه به دو روش آنلاین و حضوری می‌توان در این دوره‌ها شرکت کرد. توجه کنید که عیب‌یابی موتور امری بسیار ساده است و به منظور آنکه توانایی تشخیص آن را داشته باشید، تنها باید کمی تجربه و دانش لازم را کسب نمایید.

شما باید با صدای اتومبیل کاملا آشنایی داشته باشید؛ زیرا زمانی که موتور اتومبیل دچار مشکل می‌شود، از خود یک صدای متفاوت ایجاد می‌کند که صداهایی از قبیل تق تق کردن از جمله آن‌ها محسوب می‌شود. به دلیل آنکه بدون استفاده از ابزارهای لازم و به تنهایی نمی توان به بررسی موتور خودرو پرداخت، باید اتومبیل خود را نزد تعمیرکار مخصوص ببرید و مشکل ایجاد شده را به تعمیرکار توضیح دهید.

تعمیرات موتور خودرو و تنظیم موتور

همچنین زمانی که در حال خاموش کردن اتومبیل خود هستید، صدای جیغ شنیدید، دلیل آن وجود مشکل در تسمه تایم است که در اسرع وقت می‌بایست نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در برخی مواقع با تعویض شمع‌ها و همچنین با باز کردن راه‌های ورود هوا به سیلندر‌ها، امکان دارد که یک جسم بیرونی به داخل سیلندر‌ها وارد شده باشد که در این صورت موتور یک صدای عجیب و غیر عادی از خود تولید می‌کند.

در صورتی که هنگام رانندگی از شتاب نداشتن اتومبیل آگاه شدید و یا به اصطلاح دیگر اتومبیل نفس دارد، دلیل آن‌عدم تنظیم پیستون‌ها و همچنین صفحه کلاچ است. در صورتی که مشکل از صفحه کلاچ باشد، در زمان تعویض دنده متوجه خواهید شد که دنده به آسانی جا رفته است و اما در زمان رها کردن کلاچ، خودرو شتاب لازم را ندارد. همچنین اگر مشکل از تنظیم نبودن پیستون‌ها باشد می‌بایست در اولین فرصت به تعمیرگاه، مراجعه کنید تا تعمیرکار موتور را باز کرده و آن را تنظیم و تعمیر نماید.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

خدمات تنظیم موتور خودرو شامل چیست؟

نگهداری از موتور خودرو امری بسیار مهم و ضروری است که امروزه آموزش‌های بسیاری در این خصوص در سایت‌های اینترنتی و دوره‌های آموزشی مطرح شده که افراد به آسانی می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. در ادامه این مبحث قصد داریم شما را با انواع خدمات تنظیم موتور آشنا کنیم و به بررسی آن بپردازیم.مهمترین خدمات تنظیم موتور عبارت است از:

 • شستشو، تعویض و تعمیر سوزن‌های انژکتور

خوب است بدانید که سیستم انژکتور اتومبیل‌ها از سوزن‌ها و سیستم کنترل مربوط به آن‌ها تشکیل شده و از وظایف اصلی آن سوخت‌رسانی به خودرو است. به صورت کلی می‌توان گفت که بهتر است هر ۶ ماه یکبار و به بیان دیگر پس از ۳۰ الی ۶۰ هزار کیلومتر کارکرد خودرو آن را جهت شستشوی دقیق به یک مرکز معتبر ببرید.

اگر شما با خودروی خود تنها مسافت‌های کوتاه را طی می‌کنید و در مدت زمان کوتاه آن را سریع خاموش می‌نمایید، می‌بایست در فاصله‌های کوتاه سوزن انژکتور خود را بشویند. علاوه‌بر این اگر پس از روشن شدم چراغ بنزین به پمپ بنزین مراجعه می‌نمایید، توجه داشته باشید که پمپ بنزین، تمامی آشغال‌های موجود در کف باک را به اطراف سوزن هدایت می‌کند و در نتیجه سوزن انژکتور در این شرایط نیاز به شست و شوی سریع دارد.

خرابی سوزن انژکتور با علائمی ظاهر می‌شود که از مهمترین آن‌ها می‌توان به کاهش چشمگیر شتاب خودرو در زمان فشار دادن بیشتر پدال گاز، افزایش مصرف سوخت خودرو، روشن شدن ناگهانی چراغ چک خودرو، افزایش میزان تولید انواع آلاینده‌های زیست محیطی در زمان تست آلایندگی و… اشاره کرد.

 • شستشو و تعویض کردن دریچه گاز

توجه داشته باشید که کنترل دور موتور از طریق دریچه گاز با تنظیم جریان هوا امکان‌پذیر است. خودرو‌هایی که از دریچه گاز برقی برخوردار هستند، با استفاده از یک موتور الکتریکی بسیار کوچک داخل بدنه دریچه، دریچه گاز باز و بسته می‌شود. زمانی که دریچه گاز کثیف شود، گرفتگی وعدم عملکرد صحیح آن باعث شده تا جریان هوا به درون موتور متوقف شود که این امر علاوه‌بر ایجاد مشکل در نوع عملکرد خودرو، سبب‌عدم سوختن کامل سوخت در سیستم احتراق یا موتور می‌شود.

خرابی دریچه گاز نیز علائمی به همراه دارد که بیانگر نیاز دریچه گاز به تعویض بوده که از اصلی‌ترین این نشانه‌ها می‌توان به بالا ماندن دور موتور، تاخیر زیاد در پایین آمدن میزان گاز خودرو، افزایش میزان مصرف سوخت، کپ کردن خودرو در دور موتور بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰، خاموش شدن خودرو در زمان سرد بودن و… اشاره کرد. در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها سریع با مراکز مربوطه ارتباط برقرار نمایید تا شما را برای رفع این مشکل راهنمایی نمایند.

تعمیرات موتور خودرو و تنظیم موتور

 • تعویض و همچنین شستشو سنسور اول و سنسور دوم اکسیژن

از جمله سنسور‌هایی که در خودرو وجود دارد وعدم عملکرد صحیح و درست این قطعه مشکلاتی را به وجود می‌آورد، سنسور اکسیژن است. افزایش مصرف سوخت وعدم درست کار کردن مناسب موتور از جمله مشکلات به شمار می‌رود. سنسور اکسِیژن مانند سایر قطعه‌ها با علائم مختلفی خرابی خود را نشان می‌دهد که روشن شدن چراغ چک، رد شدن از تست آلایندگی، عملکرد نادرست موتور، احساس بوی گوگرد و حتی تخم مرغ فاسد شده، بالا بودن میزان دور موتور در هنگام توقف، مکث کردن موتور در زمان شتاب و سرعت بالا و… از جمله این علائم است.

 • خدمات مربوط به دیاگ

برای اکثر رانندگان این مشکل نیز به وجود آمده است که در برخی اوقات، در زمان رانندگی و استفاده از خودرو با صدا‌های مختلفی که خودرو از خود ساطع می‌کند، روبرو شده باشید و همچنین شاهد روغن ریزی از خودرو خود نیز بوده و به عملکرد متفاوت اتومبیل نسبت به قبل پی برده باشید که تمامی این موارد ذکر شده برای اکثر رانندگان رخ داده است و سوال مطرح شده برای آن‌ها دلیل این مشکلات بوده که در این قسمت پاسخ آن را بیان می‌کنیم.

امروزه دستگاهی به نام دستگاه دیاگ طراحی و ساخته شده است که به خودرو وصل می‌شود و قادر است تا تمامی خطاهای موجود در اتومبیل شما را با بررسی و خواندن برخی کد‌ها، تشخیص دهد. این دستگاه نه تنها خطا‌ها را تشخیص می‌دهد بلکه علت اصلی بروز آن را نیز بیان می‌کند.در نهایت توجه داشته باشید که ما تنها چهار مورد از خدمات را بیان کردیم و خدمات تنظیم موتور شامل قطعات بسیار دیگری نیز می‌شود.

 

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات مکانیک خودرو ،  تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر خدمات می باشد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

بهترین زمان تنظیم موتور خودرو

یک خودرو برای آنکه برای مدت طولانی بدون مشکل کار کند، هر چند وقت یکبار به تعمیرات و تنظیمات در قسمت‌های مختلف خود نیاز دارند. موتور از مهمترین و اصلی‌ترین بخش‌های اتومبیل بوده که در نوع حرکت خود تاثیر قابل توجهی دارد. از آنجایی که موتور خودرو، عامل مهم در حرکت آن است باید هر چند ماه مورد تنظیم قرار بگیرد که وجود برخی از علائم بیانگر آن است که موتور خودرو به تنظیم نیاز دارد.

از دیگر سوالات متداولی که برای دارندگان خودرو پیش می‌آید، این است که علائم نیاز به تنظیم موتور شامل چه مواردی است؟ در پاسخ می‌توان گفت که کاهش میزان سرعت و شتاب خودرو، فرسودگی قطعات، وجود مشکلاتی در سیستم برق‌رسانی و برخی از سنسور‌ها، افزایش مصرف سوخت، ایجاد تغییراتی در صدای خودرو و… از مهمترین علائم نیاز موتور اتومبیل به تنظیم است.

تعمیرات موتور خودرو و تنظیم موتور

بهترین زمان تنظیم موتور خودرو، روبرو شدن با یکی از علائم ذکر شده و حتی قبل از آن است که البته بسیاری از رانندگان هر چند ماه یکبار و با توجه به میزان کارکرد خود قبل از بروز هر یک از این علائم به تعمیرگاه مراجعه کرده و موتور اتومبیل خود را تنظیم و بررسی می‌کنند تا به مشکلات جدی دچار نشود.

در صورتی‌که شما با وجود برخی از مشکلات در سیستم برق خودرو و همچنین سنسورها مواجه شدید و یا قطعه‌ها دچار فرسودگی شده بودند، حتما در اسرع وقت نسبت به تنظیم و تعمیر آن اقدام نمایید؛ زیرا بهترین زمان برای تنظیم موتور است.

در برخی از مواقع وجود هر یک از این دلایل ذکر شده، سبب می‌شود تا موتور خودرو عملکرد صحیحی نداشته باشد و در نتیجه چراغ چک خودرو روشن شود که در این صورت موتور خودرو به تنظیم فوری نیاز دارد. توجه داشته باشید که‌ عدم تنظیم موتور خودرو در بسیاری از مواقع سبب می‌شود تا بدنه خودرو نیز دچار لرزش شود و همچنین خودرو ناگهانی خاموش شده و یا به سختی روشن شود که در این شرایط تنها راهکار مراجعه به یک تعمیرکار حرفه‌ای است.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

هزینه تنظیم موتور خودرو چقدر است؟

موتور اتومبیل‌ها علاوه بر تعمیرات و تنظیم نیاز دارند که تمامی تنظیمات موتور خودرو باید توسط متخصصان و کارشناسان فعال در این زمینه صورت گیرد. از جمله سوالات متداولی که برای رانندگان خودرو مطرح بوده انواع مراحل تنظیم موتور خودرو است؟ تنظیم موتور مانند سایر تعمیرات طی مراحل مختلف و به ترتیب انجام می‌شود تا مشکل موتور در کمترین زمان ممکن و در مراحل اولیه برطرف شود و دیگر نیازی به بررسی سایر مراحل نباشد.

تعمیرات موتور خودرو و تنظیم موتور

هزینه تنظیم موتور مانند تعمیر آن به عوامل بسیاری بستگی دارد. توجه داشته باشید که هزینه تنظیم موتور به نوع فعالیت و کار کارشناس مورد نظر در اتحادیه تعمیرکاران مطرح و تعریف شده است. این اتحادیه‌ها موظف‌اند تا تمامی نرخنامه‌های مربوط به تنظیم موتور را در لیست کامل خدمات با قیمت سالانه به تعمیرکاران ارائه دهند.

هزینه‌های مربوط به تنظیم موتور شامل چند دسته مختلف می‌شود که نوع کار و نوع خودرو از مهمترین این دسته‌بندی‌ها است. به عنوان مثال هزینه تنظیم خودرو پراید با هزینه تنظیم موتور انواع خودرو‌های ایران خودرو مانند پژو ۴۰۵، دنا، پژو پارس و… متفاوت است. در برخی مواقع هنگام تنظیم موتور برخی از قطعات نیاز به تعمیر دارند که هزینه‌های مربوط به آن و سایر هزینه‌های نرم افزارهای به صورت توافقی پرداخت می‌شود.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

هزینه تعمیرات موتور خودرو چقدر است؟

در ابتدا توجه داشته باشید که با داشتن برخی از اطلاعات و مهارت‌های لازم به راحتی می‌توانید خود نسبت به تعمیر موتور خودرو اقدام نمایید که در این صورت نیاز به پرداخت هزینه بالا نخواهد بود. البته در صورتی‌که تعمیر و عیب‌یابی خودرو را به تعمیرکار واگذار نمایید، باید هزینه‌های بیشتری که شامل دستمزد و قطعات می‌شود را پرداخت نمایید.

تعمیرات موتور خودرو و تنظیم موتور

همچنین هزینه خودرو‌ها به پارامتر‌های بسیاری نیز بستگی دارد که مدل خودرو و نوع قطعه‌های استفاده شده برای آن از مهمترین این پارامتر‌ها محسوب می‌شود. هزینه تعمیر خودرو‌های جدید و امروزی کمتر از ۲۰۰ هزار تومان نبوده و تنها برای انجام یک سرویس ساده باید این مبلغ را پرداخت نمایید. علاوه‌بر این در صورتی که موتور خودرو دارای مشکل جزئی باشد، نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهد بود.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

تنظیم موتور خودرو خود را به چه کسی بسپاریم؟

تنظیم موتور خودرو نیز مانند سایر تعمیرات باید توسط افراد مجرب و ماهر انجام شود. امروزه بسیاری از افراد در حوزه تعمیر موتور خودرو تحصیل کرده و تخصص لازم را به دست آورده‌اند و در مراکز معتبر به فعالیت مشغول هستند. شما به منظور تنظیم موتور خود به راحتی می‌توانید از طریق تماس تلفنی و یا سایت‌های مربوطه با آن‌ها ارتباط برقرار کنید و نوبت حضوری خود را رزرو نمایید.

 

تعمیرات موتور خودرو و تنظیم موتور

نظرات مشتریان

مقالات مرتبط