تعمیرات باتری خودرو

به آسانی به صدها تعمیرکار جهت تعمیرات باتری خودرو از طریق اپلیکیشن رخش در منطقه خود دسترسی داشته باشید .قیمت و کیفیت خدمات آن ها را مقایسه کنید .آنلاین وقت رزو کنید و تعمیرات خود را به آن ها بسپارید.

تعمیرکار فعال در اپلیکیشن : 116 نفر

قیمت و کیفیت تعمیرکاران ما را مقایسه کنید و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

 • نصب اپلکیشن رخش

  به آسانی و با چند کلیک اپلیکیشن رخش را رایگان نصب کنید

 • انتخاب تعمیرگاه

  در اپلیکیشن رخش به صد ها تعمیرگاه دسترسی داشته باشید و قیمت و کیفیت آنها را مقایسه کنید

 • رزو آنلاین نوبت تعمیر

  آنلاین نوبت تعمیر از تعمیرگاه مدنظر خود رزرو کنید

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

نصب رایگان اپلیکیشن رخش

1032 کاربر فعال

اپلیکیشن نوبت دهی تعمیرگاه

تعویض باتری ماشین

تعمیرات باتری ماشین از مشکلات و مسائل مهم صاحبان خودرو ها است . در هنگام خرابی باتری ماشین زودتر از موعد و از کار افتادگی آن باید به یک تعمیرکار خبره مراجعه کرد.ما در مجموعه رخش دیتا به سوالات و مشکلات شما با عناوین چکار کنیم باتری خرابمان سالم شود؟ روش تعمیرات باتری چیست ؟آیا بعد از کارافتادگی باتری ماشین تعمیرات و بازیابی می شود ؟پاسخ خواهیم داد

از مهمترین قسمت‌های سازنده خودرو، باتری ماشین است که با ذخیره کردن انرژی الکتریسیته مورد نیاز ماشین، منبع مهم سیستم برقی خودرو به شمار می‌رود. خوب است بدانید که ظرفیت عمومی باتری خودرو حدود ۱۲ ولت بوده که تحت تاثیر پارامتر‌های بسیاری اعم از قدرت الکترولیت، تعداد صفحات باتری، مقدار الکترولیت، نو یا قدیمی بودن باتری و… قرار دارد.باتری موجود در ماشین، انرژی لازم جهت استارت را تامین می‌کند و همچنین انرژی الکتریکی مورد نیاز برای روشن شدن چراغ‌های ماشین، سیستم پخش، مولتی مدیای خودرو و تهویه اعم از کولر و بخاری خودرو را فراهم می‌کند.
با چشم پوشی از اینکه شما در مراقبت از ماشین خود به چه اندازه حساس هستید و رانندگی ایمن و مناسبی داشته باشید، عمر باتری خودرو محدود بوده و هر ۲ الی ۳ سال یکبار دچار آسیب و فرسودگی می‌شود و از این‌رو باید تعویض گردد. این اقدام را می‌توان از معمولی‌ترین کار‌ها جهت مراقبت از ماشین دانست که تمامی دارندگان خودرو باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشند.

تعمیرات باتری خودرو
بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تعویض باتری ماشین از جمله کار‌های سخت و پیچیده است، در صورتی‌که با داشتن اطلاعات لازم و آشنایی با نحوه انجام این کار به راحتی می‌توانید خودتان نسبت به تعویض باتری خودرو در منزل اقدام نمایید.بهترین زمان جهت تعویض باتری خودرو، اطمینان از خراب بودن آن است. از آنجایی که باتری خودرو دارای قیمت زیادی است، باید قبل از تعویض حتما از خراب بودن، از کار افتادن و همچنین‌عدم امکان شارژ مجدد آن مطمئن شوید.
جهت تعویض باتری ماشین در مرحله اول از تجهیزات مخصوص باتری استفاده و باتری را تست نمایید. سپس ولتاژ باتری و همچنین دینام خودرو را کنترل کنید و از تعویض باتری کاملا مطمئن شوید. جهت اندازه گیری ولتاژ باتری خودرو، در ابتدا باید سوئیچ را کامل ببندید و چراغ‌های خودرو را نیز خاموش نمایید. پس از آن کابل قرمز رنگ ولت متر را به قطب مثبت باتری که دارای علامت + است، وصل نمایید. در مرحله بعد باید کابل سیاه رنگ ولت متر را به قطب منفی باتری با علامت – وصل کنید. در یک دمای طبیعی به عنوان مثال دمای ۲۶ درجه سانتی گراد، ولتاژ‌های باتری بیانگر وضعیت شارژ آن خواهند بود.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

تعمیرات باتری ماشین

زمانی که انرژی مورد نیاز یک وسیله نقلیه با استفاده از دستگاه در حال تامین شدن است، مراحل تخلیه باتری رخ می‌دهد که در‌واقع با اصطلاح سولفاته شدن باتری، در بین افراد معروف است. ایجاد این واکنش شیمیایی سبب شده تا کریستال‌های سولفات بر روی صفحات باتری انباشته شوند. انباشه شدن مقدار زیادی از این کریستال‌ها بر روی صفحات باتری خودرو، معایب و عوارض بسیاری به همراه دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به مدت زمان بسیار زیاد جهت شارژ شدن، راندمان کمتر و ظرفیت شارژ پایین‌تر اشاره کرد.مراحل تعمیر کردن باتری خودرو که در ادامه این مطلب قصد پرداختن به آن را داریم، در اصل به معنای بازسازی و نوسازی باتری است. در این فرایند ابتدا تمامی کریستال‌های سولفات از روی صفحات باتری به طور کامل پاک‌سازی می‌شوند و بعد از پرکردن مجدد محلول الکترولیت، شرایط لازم جهت شارژ مجدد باتری خودرو تامین می‌شود. شما بعد از انجام مراحل نوسازی باتری خودرو یا شارژ مجدد آن، یک باتری نو خواهید داشت.
نکاتی را که در این قسمت ذکر می‌کنیم، تنها مخصوص باتری‌های اسیدی است. قبل از انجام هر کاری، توجه داشته باشید جهت تعمیر و نوسازی باتری خودرو، نیازی به صبر کردن برای خالی شدن باتری نیست و شما می‌توانید ایمنی خودرو را مهمترین هدف و اولویت خود قرار دهید و این اقدام را قبل از آنکه باتری خودرو کاملا خالی شود، انجام دهید. در صورتی‌که شما از اطلاعات کافی برخوردار باشید، با چک کردن چشمی و سطحی نیز می‌توانید تشخیص دهید که آیا باتری خودرو به تعمیر نیاز دارد یا خیر.

تعمیرات باتری خودرو
زمانی که شما تصمیم به چک کردن باتری خودرو دارید، باید تمامی ترک‌ها، برآمدگی و قطعات شکسته باتری را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی‌که باتری ماشین شکل فیزیکی مناسبی نداشت، بهتر است که یک باتری نو را جایگزین آن نمایید.
توجه داشته باشید که فرایند بازسازی باتری به تخصص، مهارت زیاد و مدرک مهندسی نیاز دارد و تنها با رعایت نکات ایمنی و صبر زیاد می‌توانید این کار را خیلی راحت و سریع انجام دهید. مهمترین تجهیزات مهم و ضروری جهت انجام فرایند بازسازی یا نوسازی باتری عبارت است از:

 • پوشش محافظ که شامل انواع محافظت کننده ماند دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی، پیش بند، عینک ایمنی و… است.
 • مسواک یا برس مخصوص
 • پیچ گوشتی تخت
 • قیف
 • دو عدد سطل نسبتا بزرگ
 • پشم فولادی یا ترمینال کلینر باتری

  همچنین مواد ضروری و مورد نیاز و اقلام تخصصی جهت نوسازی باتری عبارت است از:

 • یک گالن آب مقطر
 • ۴۵۰ گرم جوش شیرین
 • ۴۵۰ گرم نمک ایسوم
 • ولت متر
 • شارژ باتری

رخش دیتا اولین وب اپلیکیشن تخصصی تعمیرات و نگهداری خودرو دارای ویژگی های اعلام زمان سرویس دوره ای خودرو ، کارشناسی خودرو ، جستجو تعمیرگاه ، رزرو آنلاین تعمیرگاه خودرو برای انواع خدمات ، تعمیرات مکانیک خودرو ،  تعمیرات برق خودرو ، تعویض روغنی و آپاراتی ، صافکاری و نقاشی خودرو ، تعمیرات موتور خودرو ، تعمیرات جلوبندی خودرو ، تعمیرات سرسیلندر خودرو ، تعمیرات گیربکس خودرو ، شارژ کولر خودرو ، تعمیرات ضبط خودرو ، تعمیرات لنت خودرو ، پنچرگیری و آپاراتی خودرو ، تعمیرات ایسیو خودرو ، تعمیرات باتری خودرو ، تست دیاگ خودرو و سایر خدمات می باشد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

باتری خودرو را تعمیر کنیم یا تعویض؟

زمانی که باتری خودرو استارت نمی‌زند به احتمال زیاد خراب شده است و باید نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد. در صورتی‌که باتری از مشکلات جزئی مانند سولفاته شدن صفحات آن برخوردار باشد می‌توان به راحتی نسبت به تعمیر آن با استفاده از برخی ترفند‌ها اقدام کرد. اما اگر صفحات داخلی باتری دچار قطعی شده باشد، دیگر امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید تعویض شود.

تعمیرات باتری ماشین در تهران

باتری مناسب خودرو من چیست؟

باتری‌های خودرو مانند سایر قطعات از جهت مدل و نوع خودرو، برند، تکنولوژی طراحی و ساخت، میزان ذخیره برق، میزان کیفیت و عملکرد باتری، ابعاد فیزیکی، میلی آمپر و… با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. تنها نکته مشابه در بین تمامی باتری‌ها ۱۲ ولت بودن آن‌ها است.
شما قبل از خرید باتری برای خودرو خود باید نکاتی مانند اتمی یا سرب اسیدی بودن آن، میزان آمپر، نشان‌گر و… را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم با متخصصان باتجربه در این حوزه مشورت و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید؛ زیرا هر خودرو باید از باتری مخصوص خود استفاده کند تا عملکرد بهتری را از خود نشان دهد.

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

علائم تعویض باتری خودرو چیست؟

علائم بسیاری زمان تعویض باتری را نشان می‌دهند که از مهمترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده بیش از اندازه از باتری

  از جمله علائم خرابی باتری ماشین، استفاده طولانی و زیاد بودن عمر آن است. در صورتی‌که مدت زیادی از تعویض باتری خودرو شما می‌گذرد، بدانید که باتری خودرو شما دچار مشکل و خرابی شده است. خوب است بدانید که عمر مفید باتری هر خودرو بین ۲ تا ۳ سال است.
 • عدم استارت خوردن خودرو

  در صورتی‌که ماشین شما به خوبی استارت نمی‌خورد و روشن نمی‌شود، یکی از دلایل آن، خراب شدن باتری آن است که باید در اسرع وقت به یک متخصص باتری ساز مراجعه نمایید.
 • ایجاد تغییر در شکل ظاهری باتری

  در بسیاری از مواقع عوامل ماندن ضربه و شکستگی سبب تغییر شکل ظاهری باتری می‌شوند. علاوه‌بر این گرمای بیش از اندازه موتور نیز سبب برآمدگی باتری و تغییر شکل آن نیز می‌شود که تمامی این عوامل تاثیر ویژه‌ای در خراب شدن خودرو دارند و در صورت مشاهده چنین مشکلاتی حتما باتری خودرو را تعویض کنید.

تعمیرات باتری خودرو

 • تغییر رنگ نشان‌گر سلامت باتری

  در صورت سالم بودن باتری ماشین، چراغ نشان‌گر باتری رنگ سبز را نشان می‌دهد و اما اگر باتری دچار مشکل و خرابی شده و عمر مفید آن نیز به اتمام رسیده باشد، رنگ زرد و قرمز نشان داده می‌شود. در صورتیکه شما رنگ زرد یا قرمز چراغ باتری را مشاهده کردید، هر چه سریع‌تر به کارشناس مراجعه نمایید تا از خراب بودن باتری خود مطمئن شوید؛ چرا‌که در برخی از مواقع رنگ زرد و قرمز چراغ باتری به برق و اتصالات مرتبط است.
 • استارت خودرو نامنظم ماشین

  در بسیاری از اوقات خودرو با اولین استارت روشن نمی‌شود و نیاز به استارت‌های مکرر برای روشن شدن دارد. در صورت ایجاد چنین مشکلی، بدانید که باتری خودرو شما خراب شده است و جهت کارکرد بهتر ماشین باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

باتری‌سازی خودرو را به چه کسی بسپاریم؟

همانطور که در ابتدای این مطلب ذکر شد، باتری خودرو از مهمترین اجزای آن است که با گذشت چند سال دچار فرسودگی و خالی شدن می‌شود و باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. خدمات تعویض باتری خود را باید به افراد متخصص و ماهر در این زمینه بسپارید؛ البته در صورتی‌که شما از مهارت و دانش کافی در این زمینه برخوردار هستید، می‌توانید خدمات مربوط به تعمیر آن را شخصا در منزل انجام دهید و در غیر این صورت جهت جلوگیری از آسیب و صدمات بیشتر به خودرو حتما به تعمیرگاه معتبر و معروف مراجعه کنید.

خدمات باتری سازی ماشین

خدمات نگهداری و تعمیرات خودرو

روش عمومی تعمیر باتری ماشین

همانطور که اطلاع دارید، باتری خودرو از مهمترین قسمت‌های آن محسوب می‌شود و در صورت آسیب و خراب شدن، ماشین قادر به روشن شدن نخواهد بود. به بیان دیگر خودرو جهت استارت خوردن به یک باتری سالم نیاز دارد. بدون شک برای همه رانندگان اتفاق افتاده است که باتری خودروشان دچار مشکلاتی شود.در میان تعمیرکاران ماشین، یک اصطلاح شایع در رابطه با باتری خودرو استفاده می‌شود به نام باتری مرده. در‌واقع باتری مرده به باتری گفته نمی‌شود که به علت خاموش بودن خودرو برای مدت زمان طولانی و همچنین روشن بودن چراغ‌های خودرو برای مدت زیاد، خالی شده و انرژی خود را از دست داده است. در این حالت اگر باتری خودرو برای یک بار شارژ شده و همچنین باتری به باتری شود، مشکل رفع خواهد شد.
به باتری که توانایی لازم جهت نگهداری شارژ مورد نیاز خودرو را نداشته باشد و در طولانی مدت آرام آرام سولفاته شود، باتری مرده می‌گویند. خراب شدن باتری دلایل بسیاری دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به سولفاته شدن صفحات باتری و ایجاد قطعی داخلی صفحات باتری اشاره کرد. اگر خراب شدن باتری خودرو به دلیل سولفاته شدن صفحات باشد، امکان تعمیر باتری وجود دارد و با انجام چند روش مختلف می‌توان مجدد باتری را احیا کرده و برای مدتی مورد استفاده قرار داد. در صورتی‌که خرابی باتری ماشین به علت قطع شدن داخلی صفحات باشد، به هیچ عنوان امکان تعمیر باتری ماشین امکان‌پذیر نیست.
باتری‌های خودرو دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام روش تعمیر مخصوص به خود را دارند. دو مورد از باتری و روش تعمیر آن‌ها عبارت است از:

خدمات باتری سازی ماشین

 • تعمیر باتری سرب اسیدی

  از رایج‌ترین علت‌های ضعیف شدن باتری و استارت نخوردن ماشین، کاهش غلظت باتری است. در این حال اگر باتری خودرو از نوع اسیدی باشد، باید شش عدد درب باتری خودرو را باز و سپس اسید باتری را به صورت کامل تخلیه نمایید و از کامل تخلیه کردن اسید باتری نیز مطمئن شوید. پس از آن آب مقطر را با استفاده از جوش شیرین مخلوط کنید و در داخل باتری ریخته و به مدت یک ساعت منتظر بمانید و سپس باتری را خالی نمایید و یک اسید مناسب با باتری را داخل آن بریزید و باتری را برای مدت زمان ۲۴ ساعت شارژ نمایید. در نهایت باتری را روی خودرو بسته و شروع به استارت زدن کنید. اگر خودرو روشن شد، مراحل انجام شده موفقیت‌آمیز بوده است.

 • تعمیر باتری‌های اتمی خودرو

  هنگامی که باتری خودرو شما اتمی بوده و قصد تعویض آن را دارید، در مرحله اول می‌بایست به بررسی نسبت و سطح اسید باتری بپردازید و سپس آن را به حد مناسب برسانید. جهت مشاهده کردن سطح فیزیکی مایع داخل باتری نیز، می‌توانید از سوراخ‌هایی که در قسمت بالایی هر سلول قرار دارند، استفاده نمایید. اگر تنها سطح مایع یکی از سلول‌های باتری نیز کم باشد، باتری با مشکل روبرو می‌شود. شما قادر هستید تا باتری را با استفاده از ترکیب اسید تازه پر نمایید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان با استفاده از آب معمولی این اقدام را انجام ندهید؛ زیرا امکان آسیب رسیدن به سلول‌های باتری زیاد است. قبل از انجام هر کاری، باید باتری را قطع کرده و همچنین از قبل از کار با اسید سولفوریک از دستکش و تجهیزات ایمنی استفاده نمایید.

نظرات مشتریان

مقالات مرتبط