جلوگیری از دود لنت ترمز

دسته بندی:

راهکارهای جلوگیری از ایجاد دود لنت ترمز

همانطور که می‌دانید، خودرو‌ها دارای مشکلات بسیاری هستند که از بین تمامی مشکلات رایج در سیستم ترمز یک ماشین، دود کردن لنت ترمز را می‌توان از جمله مسائلی دانست که تمامی رانندگان حداقل برای یکبار آن را تجربه کرده‌اند و افراد عادی نیز از نزدیک آن را دیده‌اند. ایجاد دود لنت ترمز در اکثر خودرو‌ها رخ می‌دهد و دلایلی همچون اصطکاک بالا ، کیفیت لنت ترمز و… دارد که در این مطلب قصد داریم تا علاوه‌بر بیان علت دود لنت ترمز،مضرات بوی لنت ترمز ،علائم خرابی لنت ترمز و برخی از راهکار‌های جلوگیری از ایجاد آن نیز را بیان کنیم.

روش کار کردن سیستم ترمز خودرو چگونه است؟

قبل از آنکه علت اصلی ایجاد دود لنت ترمز را بیابیم، می‌بایست با روش کار آن و سیستم ترمز ماشین اطلاعاتی را کسب کنیم. سیستم هیدرولیکی و دیسکی را می‌توان از جمله سیستم‌های ترمز‌هایی دانست که امروزه در بسیاری از خودرو‌ها نصب شده‌اند. توجه داشته باشید که این مدل‌ها با سیستم ترمز کاسه‌ای تفاوت‌های بسیاری دارند.

هنگامی که شما پدال ترمز خودرو خود را فشار می‌دهید، پیستون کوچکی که در قسمت سر شیلنگ روغن ترمز قرار گرفته است، سبب وارد کردن نیرو به روغن ترمز می‌شود. در قسمت دیگر شیلنگ، یک پیستون بزرگ نیرو مورد نیاز را دریافت کرده و سپس آن را به بخش لنت ترمز هدایت می‌کند. این مرحله را دقیقا می‌توان جایی دانست که ماشین توقف کرده است؛ زیرا لنت ترمز پس از آنکه نیرو را دریافت کرد، آغاز به فشار دادن دیسک در حال چرخش می‌کند و سبب نگه داشتن آن می‌شود.

این فرایند را می‌توان یک پروسه تقریبا آرمانی از پروسه عملکرد لنت ترمز و سیستم کلی ترمز ماشین دانست؛ زیرا به صورت معمول روغن ترمز از مدار سیستم ترمز ABC عبور می‌کند و از این‌رو، وضعیت تا حدودی متفاوت‌تر است. به صورت کلی می‌توان گفت، هنگامی که شروع به فشردن پدال ترمز می‌کنید، تمامی اتفاقات ذکر شده به ترتیب و کاملا دقیق رخ می‌دهد.

جلوگیری از ایجاد دود لنت ترمز

اصطکاک بالا، مهمترین‌ترین دلیل دود لنت ترمز

اگر قصد داشته باشیم که به صورت کلی به این مشکل نگاه کنیم، دلیل اصلی و مهم دود لنت ترمز در اصل اصطکاک اضافی ایجاد شده بر اثر کارکرد زیاد و یا نادرست است. هنگامی که شما در جاده و حتی اتوبان‌های گوناگون رانندگی می‌کنید، تا زمان خنک بودن دیسک، مشکلی پیش نمی‌آید و در صورتی‌که اقدام به گرفتن ترمز‌های مکرر با سرعت بسیار زیاد کنید، سبب افزایش دمای دیسک می‌شود.

در صورتی‌که افزایش دما بسیار زیاد شود، به همان اندازه ساییدگی لنت ترمز نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه اتفاق ذکر شده رخ می‌دهد.

عدم شرایط مناسب در زمان رانندگی، دلیل اصلی دود لنت ترمز

رانندگی در جاده‌های سرازیری برای تمامی رانندگان پیش آمده است. رانندگی در این خیابان و اتوبان‌ها به خودی خود ایراد و مشکلی ندارند، ولی در صورتی‌که در این مسیر‌ها ترافیک وجود داشته باشد و شما در این مسیر‌ها بمانید، مشکلاتی رخ می‌دهد. هنگامی که شما در ترافیک‌های سرازیری قرار می‌گیرد، باید ترمز‌های سریع، مکرر و پشت سر هم بگیرید که نتیجه آن افزایش اصطکاک در لنت و دیسک است.

هنگامی‌که این اصطکاک‌ها افزایش پیدا می‌کند، سرخ شدن و افزایش دما در دیسک نیز شروع می‌شود. در این زمان که لنت به طور دائم در حال ارتباط با دیسک است، آرام آرام شروع به پخش کردن بو و در برخی مواقع انتشار دود می‌کند و از این‌رو بو دادن لنت ترمز را حس می‌کنیم.

پایین بودن کیفیت لنت ترمز

توجه داشته باشید که کم بودن میزان کیفیت لنت ترمز در بیشتر زمان‌ها، برای تمامی رانندگان خطرهای جدی به همراه دارد. این مسئله نه تنها سبب کاهش کیفیت رانندگی شده، بلکه سبب بروز انواع تصادفات نیز می‌شود و صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد. هنگامی که لنت ترمز خودرو از کمترین کیفیت برخوردار باشد، در زمان برخورد با دیسک بسیار گرم شده و در نتیجه سبب دود کردن آن می‌شود و بوی نامطبوعی از خود پخش می‌کند.

علاوه‌بر موارد ذکر شده، استفاده از یک لنت ترمز بی‌کیفیت، میزان قدرت ترمزگیری ماشین را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. این مشکل هنگامی مشخص می‌شود که ماشین بار نسبتا سنگینی را حمل کند و سبب افزایش وزن آن شده باشد. در این شرایط، بدون شک استفاده از لنت ترمز باکیفیت و مرغوب، شما را از ایجاد انواع خطر‌ها و مشکلات دور می‌کند. خوب است بدانید که از جمله لنت‌های ترمز مرغوب و اصل می‌توان انواع لنت ترمز سرامیکی را معرفی کرد. لنت ترمز تایومی، لنت ترمز لئون، لنت ترمز فریکسا، لنت ترمز nhc و لنت ترمز اینتیما را می‌توان از برند‌های محبوب و پرفروش انواع لنت ترمز در دنیا و کشور ایران دانست که هر کدام مشخصات و خصوصیات مربوط به خود را دارند.

جلوگیری از ایجاد دود لنت ترمز

انواع راهکار‌های جلوگیری از ایجاد دود لنت ترمز

با توجه به مطالب ذکر شده در قسمت‌های قبل، مهمترین و اصلی‌ترین دلیل دود کردن لنت ترمز که گرم شدن بیش از اندازه دیسک و تماس آن با لنت ترمز بود را بیان کردیم. از این‌رو شما می‌بایست اقداماتی را که سبب افزایش دمای دیسک به صورت غیر عادی می‌شود را، انجام ندهید. اولین روشی که می‌توان به منظور جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه دیسک ترمز انجام داد، رانندگی کردن با سرعت متعادل و کم به خصوص در مسیر‌های سرازیری است.

برای مثال هنگامی که شما در اتوبان‌ها مشغول رانندگی هستید و میزان سرعت شما از میزان سرعت مشخص شده بیشتر است، امکان دارد که به صورت اتفاقی مجبور به گرفتن ترمز شوید. انجام ترمز ناگهانی در این وضعیت و داشتن سرعت زیاد، اصطکاک بسیار زیادی را در دیسک چرخ ایجاد می‌کند که در نهایت سبب داغ شدن بیش از حد دیسک ترمز می‌شود.

با انجام مکرر دائمی و پشت سرهم این اتفاق، لنت مجبور بوده تا فرسایش بسیار زیادی را تحمل کند که نتیجه آن تولید دود به طور کم کم است. در صورتی‌که شما در برخی اتوبان و جاده‌ها با سرعت زیاد که بیش از حد مجاز است، رانندگی کنید، حتما از قبل، کیفیت و مرغوبیت لنت‌های ترمز خود را مورد بررسی قرار دهید و از اصل بودن آن مطمئن شوید.

روش دومی که اغلب به منظور جلوگیری از ایجاد دود لنت ترمز توصیه می‌شود، استفاده از یک لنت اصل و مرغوب است. بدون شک می‌دانید که از مهمترین و تعیین کننده‌ترین قطعات سیستم ترمز، لنت است که میزان کیفیت آن در عملکرد صحیح این سیستم تاثیر بسیار زیادی دارد. با وجود آنکه در سال‌های اخیر نمونه‌های گوناگونی از لنت طراحی و ساخته شده است، ولی بدانید که نوع متریال‌های اولیه و علاوه‌بر آن نوع تکنولوژی تولید بوده که کیفیت اصلی و نهایی یک لنت را مشخص می‌کند.

برای مثال می‌توان گفت لنت‌های سرامیکی که از درجه یک‌ترین لنت‌های ماشین محسوب می‌شوند، اگر از متریال‌های باکیفیت و درجه یک در فرایند طراحی و تولید آن‌ها استفاده نشود، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، کارایی خود را از دست می‌دهند و عمر آن‌ها به پایان می‌رسد.

از ویژگی‌های مهم یک لنت ترمز باکیفیت می‌توان به‌عدم آزبست بودن آن اشاره کرد؛ زیرا آزبست در آسیب رساندن به بدن انسان نقش و تاثیر بسیاری دارد و در زمان طولانی سبب ایجاد انواع بیماری‌ها از جمله سرطان می‌شود. ویژگی دیگر آن‌عدم آسیب به دیسک خودرو و حفظ کردن قدرت متوقف‌سازی خود در شرایط مختلف است. در نتیجه برای خرید یک لنت ترمز مرغوب و باکیفیت حتما از متخصصان مربوطه راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید و سپس از فروشگاه‌های معتبر و معروف خرید نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب