ضدیخ در باک بنزین ماشین

دسته بندی:

تاثیر استفاده از ضد یخ در باک بنزین خودرو

از جمله مواد مورد نیاز برای خودرو‌ها و سایر وسایل نقلیه، ضدیخ است که با نزدیک شدن فصل سرما استفاده از آن برای حفظ سلامت خودرو امری ضروری و مهم محسوب می‌شود. در واقع ضدیخ ماده‌ای است که سبب کاهش نقطه انجماد آب شده و علاوه بر این از یک سیستم در برابر یخ زدگی محافظت می‌کنند.استفاده از ضد یخ در باک بنزین ماشین منجر به مشکلاتی در سوخت رسانی خودرو ، صدمه به موتور ماشین و صافی بنزین خواهد شد که در ادامه در رابطه با استفاده از ضدیخ در باک بنزین و تاثیرات آن توضیحات کاملی ارائه خواهیم کرد.

پیامد استفاده از ضدیخ در باک بنزین ماشین چیست؟

از جمله سوالات متداولی که برای افراد پیش می‌آید این است که ریختن ضدیخ در باک خودرو چه پیامد‌هایی به همراه دارد؟ شاید شما هم با برخی افراد روبرو شده‌اید که از ضدیخ در باک خودرو خود استفاده کرده و با نتایج آن روبرو شده و آن را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند که این مورد در فضای مجازی بیشتر دیده می‌شود. بدون شک می‌دانید که نوع عملکرد سیستم‌های سوخت‌رسانی در بسیاری از خودرو‌های سواری اغلب بر پایه خصوصیات بنزین طراحی و تولید شده است و از این‌رو استفاده از ضدیخ در باک بنزین ماشین یک کار غیرمنطقی و عجیب است.

با وجود آنکه بسیاری از افراد از معایب ریختن ضدیخ در باک بنزین آگاه هستند، با این وجود به دنبال تجربه کردن موارد عجیب و جدید هستند. توجه کنید که احتمال دارد باتری ماشین به دلیل ریختن ضدیخ در باک بنزین، به علت شوک وارد شده به آن، خالی کند؛ چرا‌که در هنگام روشن بودن موتور وظیفه برق‌رسانی خودرو به تمامی قسمت‌ها با دینام یا آلتناتور است که در این شرایط انجام این کار در هنگام خاموش بودن خودرو، سبب وارد شدن صدمات بسیار بیشتری به باتری خودرو می‌شود.

با این حال توجه داشته باشید که ریختن ضدیخ داخل باک بنزین ماشین، سبب آسیب رساندن به موتور، باک خودرو و سیستم سوخت‌رسانی می‌شود و انجام این کار به هیچ عنوان به افرادی که به سلامت خودرو خود اهمیت می‌دهند، پیشنهاد نمی‌شود و همچنین توجه کنید که به منظور بنزین زدن به باک خودرو تمامی اصول و قواعد را مورد توجه قرار دهید و به آن عمل کنید.

به دلیل آنکه در تمامی مواقع مقداری از سوخت در سیستم سوخت‌رسانی خودرو ذخیره می‌شود، ماشین با ریختن ضدیخ در باک بنزین در ابتدا بدون وجود مشکل خاصی حرکت می‌کند و به راه خود ادامه می‌دهد و اما پس از طی کردن مسافت غیرمشخصی که به نوع ماشین بستگی دارد، موتور خودرو خاموش شده و دیگر قادر به حرکت نخواهد بود. خوب است بدانید که با توجه به تکنولوژی جدید که در خودرو‌های مدرن استفاده شده، در بسیاری از ماشین‌های مدرن که از کامپیوتر مرکزی خودرو یا همان ECU برخوردار هستند، استارت زدن موتور متوقف شده و در نهایت از وارد شدن آسیب‌های جدی به خودرو جلوگیری می‌شود.

ضدیخ در باک بنزین ماشین و اثرات آن

استفاده از ضدیخ در باک بنزین خودرو و صدمه به موتور

برای لحظه‌ای تصور کنید که در زمان کارکردن موتور خودرو، به جای سوخت اصلی که بنزین است، مایع دیگری به سیلندر خودرو وارد شود که این مایع تازه توانایی لازم جهت اشتعال در محفظه احتراق موتور را نداشته و از سوی دیگر نسبت به بنزین غلیظ‌تر است. در قسمت قبل ذکر کردیم که در ماشین‌های دارای تکنولوژی مدرن، در مواقعی که موتور خودرو به دلایل متعدد قادر به حرکت نباشد، ماشین با توجه به دستور ECU دیگر استارت نمی‌خورد و اما نکته مهم در اینجا این است که معنی این کار سالم بودن موتور خودرو و آسیب ندیدن آن نیست.

زمانی که ضدیخ وارد کل محفظه سرسیلندر می‌شود و آن را آغشته می‌کند و سپس با منتقل کردن از سوپاپ سوخت به داخل سیلندر، تمامی بخش‌های سیلندر را دربرخواهد گرفت. موتور خودرو به علت نداشتن سوخت، به کار خود ادامه نمی‌دهد و در نتیجه از کار می‌افتد. علاوه‌بر این امکان دارد که میل سوپاپ‌ها به دلیل فشار زیاد کج و خمیده شوند که اغلب متخصصان آن را ترساندن سوپاپ در شرایط فعالی می‌نامند. همچنین بسیاری از آسیب‌هایی که به مجموعه موتور وارد شده، امکان دارد شاتون‌ها و همچنین میل لنگ را دچار کج شدگی کنند.

ریختن ضدیخ در باک بنزین ماشین و صدمه به سیستم سوخت‌رسانی

بدون شک همه شما می‌دانید که پمپ بنزین ماشین موظف است تا بنزین را به سرسیلندر پمپاژ نماید. هنگامی که ضدیخ را داخل باک بنزین ریخته می‌شود، ضدیخ به سختی از ضافی مورد نظر عبور می‌کند و سپس به پمپ می‌رسد. با وجود تفاوت‌هایی که بین این دو مایع وجود دارد، بدون شک پمپ به منظور ارسال ضدیخ به سرسیلندر فشار بسیار زیادی را تحمل می‌کند که در نتیجه در با پیمودن یک مسافت کوتاه، تمامی مسیر‌های سوخت‌رسانی و همچنین لوله‌های بنزین رسوب کرده و امکان دارد که بنزین از محل اتصالات دچار نشتی شود؛ زیرا ضدیخ دارای خاصیت رسوب‌زدایی بوده و در نتیجه قابلیت ایجاد نشتی را دارد.

ضدیخ در باک بنزین ماشین و اثرات آن

استفاده از ضدیخ در باک بنزین خودرو و آسیب به صافی بنزین

توجه داشته باشید که ریختن ضدیخ در باک خودرو سبب نابودی و آسیب به صافی بنزین می‌شود. اولین و مهمترین مرحله سفر بنزین در چرخه سوخت رسانی، صافی بنزین است. بدون شک فیلتر بنزین را هنگام تعویض روغن در تون آپ مشاهده کرده‌اید. فیلتر بنزین به شکل یک استوانه فلزی بوده که از یک خروجی و یک ورودی برخوردار است که یک طرف آن از باک می‌آید و طرف دیگرش به سمت پمپ بنزین می‌رود. در بخش استوانه‌ای شکل صافی بنزین یک فیلتر از جنس یک نوع مقوا وجود دارد که از وارد شدن مواد ته‌نشین شده در کف باک خودرو به پمپ بنزین جلوگیری می‌کند.

خوب است بدانید که همیشه در کف باک بنزین مواد مختلفی از جمله گل ته‌نشین می‌شود که به طور معمول این رسوبات به علت کیفیت بسیار کم بنزین و ته‌نشین شدن ذرات موجود در کف تانکر جایگاه سوخت، ایجاد می‌شوند و هنگامی که تانکر حامل سوخت در جایگاه قرار دارد و شما برای بنزین زدن خودرو اقدام کنید، امکان دارد که این ذرات از تانکر جایگاه به داخل باک ماشین شما حرکت نمایند. در نتیجه وظیفه اصلی صافی بنزین جلوگیری از وارد شدن و حرکت تمامی این ذرات به داخل پمپ بنزین بوده که این مورد در افزایش عمر پمپ بنزین تاثیر ویژه‌ای دارد.

خواص مهم ضدیخ برای خودرو

همانطور که می‌دانید استفاده از ضدیخ برای خودرو در فصل زمستان از اهمیت بالایی برخوردار است و خواص فراوانی برای خودرو دارد. مهمترین خواص یک ضدیخ عالی برای خودرو عبارت است از:

  • کاهش قابل توجه نقطه انجماد آب تا حداقل دمای ممکن در فصل زمستان
  • برخورداری از کمترین میزان اثر سمی
  • برخورداری از نقطه جوش بالا وعدم رسوب در دمای بالا
  • پایداری کافی از جهت شیمیایی و کارکردعدم آتشگیر بودن
  • انتقال عالی حرارت وعدم بوی نامطلوب
  • برخورداری از ضریب انبساط حرارتی پایین
  • کف موجود در آن جزئی و کم باشد. عدم ایجاد اثر نامطلوب بر روی رنگ بدنه خودرو

آخرین توصیه

با توجه به تمامی مطالب ذکر شده در قسمت بالا، باید بدانید که به هیچ عنوان و تحت هر شرایطی از ریختن ضدیخ داخل باک خودرو جلوگیری نمایید و تنها بنزین باید داخل باک ریخته شود. استفاده از مواد دیگر به غیر بنزین داخل باک خودرو، صدمات و آسیب‌های جبران ناپذیری برای خودرو شما به همراه دارد که نتیجه آن پرداخت هزینه‌های سنگین جهت تعمیر و تعویض برخی از قطعات است و در صورت برخورد با این مشکل می‌توانید از افراد متخصص راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب